חדשות

עדויות חדשות תומכות בחסינות קודמת כנגד נגיף הקורונה (מתוך אתר Medscape)

28/08/2020

 

ישנם מספר חיידקים המעידים על האפשרות לחסינות קודמת לנגיף הקורונה, בין אם בדמות נוגדנים, תאי T או הגנה אחרת. במאמר שפורסם באתר Medscape מציג פרופ' אדם קוצ'רסקי את עמדתו בנושא.

 

ראשית, ישנן מספר התפרצויות מוגדרות היטב בהן אחוז גדול מאוד של חולים אובחנו עם זיהום מדיד (בדיקת PCR חיובית או רמות נוגדנים מדידות). תועדו 103 מקרים מבין 117 נבדקים ששהו על סירת דייג, 11 מקרים חיוביים מבין 13 משתתפים בכנס ו-7 מקרים חיוביים מבין 8 ולאחר מכן 8 מתוך 8 נבדקים חיוביים שאכלו יחד. מכאן עולה כי אין אחוז משמעותי של מבוגרים באוכלוסיה אשר אינם יכולים להידבק בנגיף הקורונה במידה וייחשפו לזיהום. מסקנה זו עולה עם נתונים אחרים מאנשי צוות רפואי ובתי אבות.

 

פרופ' קוצ'רסקי טוען כי במידה וישנה חשיפה מספקת ומשלימים בדיקות לזיהוי הזיהום, אזי ניתן לזהות אותם. עם זאת, עצם העובדה שמרבית האנשים חשופים לזיהום, אינה מעידה כי אין כלל חסינות כנגד הנגיף. במחקר שכלל משתתפים במהלך ההתפרצות המתוארת על סירת הדיג, בחלק קטן מהנוסעים (3 מבין 120)  ניתן היה לזהות נוגדנים מנטרלים, ככל הנראה בשל זיהום מוקדם ב-SARS-CoV-2. נבדקים אלו לא נדבקו בזיהום.

 

מעבר לזאת, יש את עניין הילדים. ישנן עדויות לפיהן ילדים פחות מועדים לזיהום. בחלק מהילדים הקטנים יותר שלא נחשפו בעבר לנגיף הקורונה ישנם נוגדנים עם תגובתיות צולבת, העשויים להסביר את הסיכון המופחת להדבקה באוכלוסיה זו.

 

מעבר לחסינות כנגד הזיהום, עולה גם השאלה של הגנה מפני מחלה. אין ספק כי חלק מהאנשים מפתחים תסמינים פחות חמורים, רמז להגנה מסוימת מפני המחלה. ישנן עדויות לתגובת תאי T קודמת מסוימת באלו שלא נדבקו בנגיף. באלו שנדבקו בנגיף, תגובת תאי T עשויה להישאר לאחר הזיהום.  

 

פרופ' קוצ'רסקי מסביר כי חשוב להבין כי ההגנה מפני הזיהום משפיעה על הדינאמיקה של המגפה יותר מאשר ההגנה מפני המחלה. בחישובי חסינות עדר, החשיבות היא לשאלה אם האנשים מדביקים אחרים, ולא דרגת חומרת המחלה שמפתחים. לכן, חסינות כנגד מחלה לא תעצור בהכרח התפרצויות.

 

אין ספק כי יש עוד ללמוד רבות אודות חסינות כנגד נגיף הקורונה ותוצאות מחקרים בנושא צפויים לשפוך אור נוסף בתחום.

 

 

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<