חדשות

עדויות חדשות תומכות בטענה כי ברוב המקרים של כאבי שרירים האשם אינו בטיפול בסטטינים (BMJ)

26/02/2021

 

מחקר אקראי נוסף, המתפרסם זמן קצר לאחר פרסום תוצאות מחקר SAMSON, תומך בטענות כי במרבית החולים המדווחים על כאבי שרירים בזמן טיפול בסטטינים, הטיפול התרופתי אינו צפוי לגרום לכאבי שרירים יותר מפלסבו. ממחקר StatinWISE (Statin Web-based Investigation of Side Effects) עולה כי לא היו הבדלים בשכיחות כאבי שרירים או בחומרת כאבי שרירים בזמן טיפול בסטטינים או פלסבו.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את ההשפעה של סטטינים על כאבי שרירים בחולים שבעבר התלוננו על בעיות שרירים בזמן נטילת טיפול בסטטינים. המחקר כלל מרפאות ראשוניות ב-50 אתרים ברחבי בריטניה, בתקופה שבין דצמבר 2016 ועד אפריל 2018.

 

מדגם המחקר כלל 200 משתתפים אשר הפסיקו לאחרונה או שקלו להפסיק את הטיפול בסטטינים בשל תסמינים בשרירים. המשתתפים חולקו באקראי לשש תקופות עוקבות של טיפול כפל-סמיות, כל אחת ארכה חודשיים, בהן ניתן טיפול ב-Atorvastatin במינון 20 מ"ג ביום, או פלסבו.

 

בתום כל תקופת טיפול, המשתתפים דירגו את תסמיני השרירים בסולם VAS (Visual Analog Scale) בין 0-10 נקודות. הניתוח העיקרי כלל השוואה של מדדי תסמינים בין תקופות הטיפול בסטטינים ותקופות הפלסבו.

 

החוקרים מדווחים כי ניתוח הנתונים כלל מידע אודות 151 משתתפים שסיפקו נתונים אודות מדדי התסמינים במהלך לפחות תקופת טיפול אחת בסטטינים ותקופה אחת של נטילת פלסבו. בסיכומו של דבר, לא תועדו הבדלים במדדי בעיות בשרירים בין תקופות הטיפול בסטטינים ותקופות נטילת פלסבו (הבדל ממוצע של 0.11-, רווח בר-סמך 95% של 0.36- עד 0.14, p=0.40).

 

הפסקת טיפול בשל תסמינים בלתי-נסבלים בשרירים תועדה ב-18 משתתפים (9%) בתקופת הטיפול בסטטינים וב-13 משתתפים (7%) במהלך נטילת פלסבו.

 

שני-שליש מהמשתתפים שהשלימו את המחקר דיווחו כי חידשו טיפול ארוך-טווח בסטטינים.

 

ממצאי המחקר מעידים כי טיפול ב-Atorvastatin במינון 20 מ"ג לא לווה בעליה משמעותית בשיעור כאבי שרירים, בהשוואה לפלסבו, בקרב משתתפים שדיווחו בעבר על תסמינים חמורים בשרירים בזמן נטילת טיפול בסטטינים. מרבית המשתתפים שהשלימו את המחקר התכוונו לחדש את הטיפול בסטטינים.

 

BMJ. 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<