חדשות

צוותים רפואיים ממלאים את מרבית הרצונות של קשישים הנוטים למות (JAMA Netw Open)

21/04/2021

 

אנשי צוות רפואי מילאו את הבקשות של מרבית הקשישים הנוטים למות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש מארצות הברית, שפורסמו בכתב העת JAMA Network Open. החוקרים מסבירים כי ממצאי המחקר העידו כי מרבית הקשישים שהלכו לעולמם קיבלו לקראת מותם טיפול אשר תאם לרצונות ולהעדפות שלהם.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון עד כמה אנשי צוות רפואי מקיימים את הבקשות וההעדפות של מבוגרים בגילאי 65 שנים ומעלה במהלך השנה האחרונה לחייהם.  

 

באמצעות סקרים שמילאו 715 מבין 2,281 קרובי משפחה של קשישים שהלכו לעולמם, החוקרים בחנו עד כמה צוותים רפואיים מילאו את הבקשות של החולים הנוטים למות וכן העריכו את הדיונים שנערכו בין הרופאים וקרובי המשפחה של הקשישים.

 

מהנתונים עולה כי שיעור גבוה מהקשישים שהלכו לעולמם קיבלו טיפול אשר תאם לרצונותיהם: 601 (88.9%) קשישים קיבלו את מבוקשם, 39 (5.9%) קיבלו טיפול בו לא היו מעוניינים ו-554 (84.1%) הצהירו מראש על רצונם במקרה שמצבם יחמיר. סך כולל של 509 משיבים (82.5%) האמינו כי היקף הטיפול היה הולם.

 

החוקרים בחנו גם את התוצאות במדגם עלות-גבוהה שכלל 332 קשישים שהלכו לעולמם, כאשר בשנה האחרונה לחייהם עלות הטיפול הרפואי הייתה בעשירון העליון מבחינת עלויות הטיפול בכלל הקשישים שהלכו לעולמם. מהנתונים עלה כי בהשוואה לאלו שלא היו בעשירון העליון מבחינת הוצאות רפואיות בשנה האחרונה לחייהם, בקשותיהם של אלו עם עלויות הטיפול הרפואי הגבוהות ביותר לקראת מותם נענו בשיעור נמוך יותר (89.6% לעומת 80.1%, בהתאמה).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי מרבית הקשישים הנוטים למות זוכים לקבל טיפול רפואי התואם את רצונם והשקפותיהם.

 

JAMA Netw Open. Published online April 6, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<