חדשות

בחלק מהחולים ההתאוששות מזיהום קורונה קשה יותר משיקום לאחר מחלה ממארת (MMWR)

09/07/2021

 

בחלק מהמקרים, ההתאוששות של חולים לאחר זיהום בקורונה קשה יותר מזו של חולי סרטן בעבר או בהווה המופנים לשירותי שיקום אמבולטוריים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש מטעם המרכז לבקרת מחלות ומניעתן בארצות הברית (Centers for Disease Control and Prevention) שפורסמו ב-MMWR.

 

חולים החווים תסמינים ממושכים לאחר זיהום בנגיף הקורונה דיווחו על שכיחות גבוהה יותר של כאב, קשיים בפעילות גופנית ומצב בריאותי גרוע משמעותית, בהשוואה לאלו שנדרשו לשיקום בעקבות מחלה ממארת.

 

החוקרים השוו את התסמינים הגופניים והנפשיים, סיבולת גופנית ושימוש בשירותי בריאות בין 1,295 חולים אמבולטוריים שהתאוששו מזיהום בנגיף הקורונה ובין קבוצת ביקורת שכללה 2,395 חולים במסגרת שיקום אמבולטורית לאחר אבחנה של ממאירות בהווה או בעבר, אשר לא חלו בקורונה.

 

לאחר בחינת נתונים מרשומות ממוחשבות לתקופה שבין ינואר 2020 ועד מרץ 2021 נכללו במחקר חולים מ-36 מדינות ומחוז קולומביה.

 

בהשוואה לאלו שהופנו לשיקום עקב מחלה ממארת, באלו עם תסמיני קורונה שנותרו לאחר לפחות ארבעה שבועות תועד סיכוי גבוה פי 2.3 לדווח על כאב, סיכוי גבוה פי 1.8 לדווח על בריאות גופנית גרועה וסיכוי גבוה פי 1.6 לדווח על קשיים בפעילות גופנית.

 

בקרב חולים לאחר שיקום בשל זיהום בנגיף הקורונה תועד גם תוצאות גרועות יותר במבחן הליכה בשש דקות, רמז לסיבולת גופנית ירודה בהשוואה לאלו שהתאוששו ממחלה ממארת. הם גם פנו בשכיחות גבוהה יותר לשירותי שיקום בהשוואה לקבוצת הביקורת.

 

החוקרים מציעים כי ייתכן ויש מקום לפתח שירותים המותאמים באופן ייחודי לצרכיי השיקום הגופני והנפשי של חולים לאחר זיהום בנגיף הקורונה.

 

המחקר לא קובע כי כל החולים לאחר זיהום בנגיף קורונה צפויים למהלך חמור יותר מאלו המתאוששים ממחלה ממארת ואין להסיק מהנתונים כי חולים המתאוששים מהזיהום הנגיפי הם במצב גופני או נפשי גרוע יותר מחולי סרטן.

 

במקום זאת, הנתונים מעידים כי בקרב חולים לאחר זיהום בנגיף הקורונה שהופנו באופן ספציפי לשיקום גופני תועדו מדדי בריאות גרועים יותר, בהשוואה לחולים שהופנו לשיקום בשל מחלה ממארת, עדות לכך שבחלק מהחולים המתאוששים מהזיהום הנגיפי צרכים משמעותיים מתכניות שיקום.

 

MMWR. Published online July 8, 2021

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<