חדשות

שיפור באבחון ובטיפול בחולי טרשת נפוצה ב-25 שנים האחרונות (Neurology)

12/10/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

נתונים של 25 שנים מראים שינוי חיובי לקראת אבחון וטיפול מוקדם יותר בטרשת נפוצה (MS) וכן שיפור הפרוגנוזה לאורך זמן, כך מראה מחקר שפורסם ב-Neurology. תוצאות מחקר רטרוספקטיבי מראות כי מאז 1994 הזמן לאבחון טרשת נפוצה ירד והטיפול בחולים עם תסמונת מבודדת קלינית (CIS) השתפר. בנוסף, אלו שאובחנו בשנים מאוחרות יותר, כשנעשה שימוש בקריטריונים חדשים יותר לאבחון, היו בסיכון נמוך יותר להגיע לנכות מאשר חולים שאובחנו קודם לכן. "כעת אנו יכולים לקצר בכמעט 70% את הזמן מההתקף הראשון ועד לאבחון", אמר מחבר המחקר, "יש ירידה של 85% בזמן החציוני מהופעת תסמונת מבודדת קלינית ועד תחילת הטיפול."

מחקרים שנעשו לאחרונה מראים כי מהלך הטרשת הנפוצה הפך פחות חמור עם הזמן. הפרסום הקבוע של קריטריונים מתוקנים לאבחון טרשת נפוצה אפשר אבחון וטיפול מוקדם יותר. החוקרים במחקר ביקשו לקבוע האם התיקונים בקריטריונים לאבחון טרשת נפוצה והשינויים בתחילת הטיפול קשורים לנכות מופחתת בחולים עם CIS. לפי המחקר, הזמן החציוני לאבחון טרשת נפוצה ירד על פני חמש התקופות שנבדקו, כשמהתקופה שפורסמו ההנחיות של Poser ב-1994 ועד תקופת פרסום ההנחיות ע"י McDonald ב-2017, הזמן החציוני מהופעת תסמונת מבודדת קלינית ועד אבחון טרשת נפוצה ירד ב-77%. בנוסף, הגיל בו המטופלים השיגו ציון EDSS של 3.0 ומעלה עלה עם הזמן. ניתוח רב משתני הראה כי חולים שאובחנו בתקופות האחרונות היו בסיכון נמוך יותר להגיע לציון EDSS של 3.0 ומעלה בגילאים שונים.

"חלק מהשינוי בפרוגנוזה שנצפה במחקר יכול לנבוע מגורמים אחרים, אך אבחון מוקדם וטיפול מוקדם יכולים ככל הנראה להיות שניים מהגורמים העיקריים שתרמו לשינוי הפרוגנוזה", אמר מחבר המחקר. במאמר מערכת נלווה, צוין כי קשה לקבוע את ההשפעה של הטיפול במחלה על תוצאות מחקר זה. עם זאת, "המחקרים בנושא מצביעים לאותו כיוון - אבחון מוקדם וטיפול בטרשת נפוצה גורמים לפחות נכות הקשורה לטרשת נפוצה".

לכתבה ב-Medscape

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<