חדשות

היעילות והבטיחות של NSAID ואופיואידים בטיפול ואוסטיאוארתריטיס של הירך (BMJ)

13/10/2021

 

בחולים הסובלים מכאב ומוגבלות על-רקע אוסטיאוארתריטיס של הירך, Etoricoxib במינון יומי של 60 מ"ג ו-Diclofenac במינון יומי של 150 מ"ג מהווים את התכשירים היעילים ביותר ממשפחת NSAID (Non-Steroidal Anti-Inflammatory Drugs), אך אינם מהווים אפשרות הולמת לטיפול ארוך-טווח או בחולים עם מחלות רקע, בשל הסיכון המוגבר לתופעות לוואי, כך מדווחים מומחים במאמר שפורסם בכתב העת BMJ. טיפול מקומי ב-Diclofenac במינון 70-81 מ"ג הינו אפשרות בטחה ויעילה ויש לשקול זאת כקו-טיפול תרופתי ראשון במקרים של אוסטיאוארתריטיס של הברך.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את היעילות והבטיחות של תכשירים שונים ומינונים שונים של NSAID, אופיואידים ופראצטמול להקלה על כאב ותפקוד גופני משנית לאוסטיאוארתריטיס של הברך והירך. הם השלימו סקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים אקראיים, לאחר חיפוש במאגרי CENTRAL, Embase, Medline ו-ClinicalTrials.gov. הסקירה כללה מחקרים בשפה האנגלית, שכללו לפחות 100 משתתפים בכל קבוצה להערכת NSAID, אופיואידים, או פראצטמול.

 

התוצא העיקרי היה כאב, כאשר תפקוד גופני ובטיחות הטיפול נבחנו גם כן.

 

הסקירה כללה 192 מחקרים עם 102,829 משתתפים, אשר טופלו ב-90 תכשירים או מינונים שונים, כולל 68 תכשירים או מינונים שונים של NSAID, 19 של אופיואידים ושלושה של פראצטמול.

 

חמישה תכשירים פומיים, בהם Diclofenac במינון יומי של 150 מ"ג, Etoricoxib במינון יומי של 60 ו-90 מ"ג ו-Rofecoxib במינון יומי של 25 ו-50 מ"ג, הדגימו בסבירות של 99% ומעלה ירידה משמעותית בכאב, שהינה מעבר לסף השיפור בעל משמעות מינימאלית. טיפול מקומי ב-Diclofenac (מינון יומי של 70-81 מ"ג ומינון יומי של 140-160 מ"ג) הדגים בסבירות של 92.3% ומעלה יעילות דומה ואופיואידים הדגימו השפעה בולטת בעד 53% מהמטופלים.

 

שיעורי הפסקת טיפול עקב אירועים חריגים עמדו על 18.5% מהמטופלים בתכשירי NSAID פומיים, 0% מאלו שקיבלו טיפול בתכשירי NSAID מקומיים ו-83.3% מאלו שטופלו באופיואידים. ב-29.8%, 0% ו-89.5% מהמטופלים בתכשירי NSAID פומיים, תכשירי NSAID מקומיים ואופיואידים, בהתאמה, תועד סיכון מוגבר לאירוע חריג כלשהו. טיפול ב-Oxymorphone במינון יומי של 80 מ"ג לווה בסיכון הגבוה ביותר להפסקת טיפול בשל אירועים חריגים (51%) או כל אירוע חריג (88%).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי Etoricoxib במינון יומי של 60 מ"ג ו-Diclofenac במינון יומי של 150 מ"ג הינם תכשירי NSAID פומי היעילים ביותר להקלה על כאב ותפקוד בחולים עם אוסטיאוארתריטיס. עם זאת, טיפולים אלו ככל הנראה אינם הולמים לחולים עם מחלות רקע או כטיפול ארוך-טווח לאור עליה קלה בסיכון לאירועים חריגים. התועלת הקלינית של אופיואידים, ללא תלות בתכשיר או במינון, אינה עולה על הנזקים האפשריים של הטיפול בחולים עם אוסטיאוארתריטיס. טיפול מקומי ב-Diclofenac במינון 70-81 מ"ג הינו אפשרות בטחה ויעילה ויש לשקול זאת כקו-טיפול תרופתי ראשון במקרים של אוסטיאוארתריטיס של הברך.

 

BMJ 2021

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<