חדשות

אלו המאמינים כי מגפת הקורונה היא קנוניה בסיכון גבוה יותר להידבק בנגיף (Psychological Medicine)

05/11/2021

 

בקרב אלו המאמינים בתיאוריות קונספירציה של מגפת הקורונה קיים סיכון גבוה יותר להידבק בנגיף, לאבד את מקום עבודתם ולהיות מבודדים חברתית, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Psychological Medicine.

 

החוקרים מהולנד מצאו כי אלו שהאמינו כי מגפת הקורונה הינה קנוניה נטו להשלים פחות בדיקות לנגיף הקורונה, אך היו בסיכון גבוה יותר להידבק בנגיף ולהימצא חיוביים בבדיקות לנגיף.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי לתיאוריית קונספירציה עשויה להיות השפעה אמיתית על גישות, רגשות והתנהגות. הם השלימו סקר שכלל 5,475 משתתפים שהתגוררו בהולנד ויצרו קשר עימם בין אפריל 2020 ועד דצמבר 2020 במטרה לבחון אם האמינו בתיאוריית הקונספירציה סביב מגפת הקורונה ואם אמונות אלו השפיעו על התוצאות בהמשך.

 

החוקרים שאלו את המשתתפים שאלות אודות ארבע אמונות קונספירציה, כולל אם סברו כי נגיף הקורונה הוא נשק ביולוגי שהונדס ע"י מדענים, אם נגיף הקורונה הוא חלק מקנוניה לשלול את הזכויות של תושבים, אם נגיף הקורונה הוא המצאה של בעלי עניין למטרות רווח, אם נגיף הקורונה נוצר ככיסוי למשבר כלכלי עולמי.

 

מהנתונים עולה כי אמונה בתיאורית קונספירציה ניבאה סיכוי גבוה יותר להפרת מגבלות קורונה, דחייה חברתית, בעיות כלכליות דוגמת אובדן מקום העבודה או ירידה בהכנסה ותחושת רווחה כוללת נמוכה יותר.

 

עוד מדווחים החוקרים כי אמונה בתיאוריות הקונספירציה ניבאה סיכוי מוגבר להפרעה במערכות יחסים חברתיות. אלו שלא האמינו בתיאוריית הקונספירציה נטו יותר לדחות את אלו שהחזיקו באמונות אלו, כאשר אלו עם ציון נמוך בתשובה לשאלות אודות תיאוריית הקונספירציה נטו יותר לדחות את אלו עם ציונים גבוהים בתשובה לשאלות אלו. תמיכה ציבורית באמונות קונספירציה סביב מגפת הקורונה עלולה להוביל לסטיגמות ולפגוע במערכת התמיכה החברתית.

 

ממצאים אלו מעידים כי אמונות קונספירציה מלוות בסיכון מוגבר לסיבוכים רבים בטווח הארוך. אמונות אלו עשויות לנבא כיצד אנשים אלו מתמודדים עם האתגרים במהלך מגפה עולמית ולכן עשויות להיות בעלות השפעות מרחיקות לכת ברמת הפרט והציבור כולו.

 

Psychological Medicine 2021

 

לידיעה במדסקייפ

           

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<