חדשות

טיפול ב-Secukinumab משפר סיכויי הפוגה של חולים עם Giant Cell Arteritis לאחר הפחתת טיפול בסטרואידים (מתוך כנס ה-ACR)

26/11/2021

 

חולים עם Giant Cell Arteritis (GCA) נותרו בהפוגה לפרק זמן ארוך יותר כאשר נטלו טיפול ב- Secukinumab (קוסנטיקס) לאורך שישה חודשי הפחתת טיפול בגלוקוקורטיקואידים, כך עולה מתוצאות מחקר בשלב 2 שהוצגו במהלך הכנס הווירטואלי השנתי של ה-American College of Rheumatology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים קודמים הוכיחו כי Secukinumab, נוגדן חד-שבטי המכוון כנגד Interleukina-17A, משפר סימנים ותסמינים של מחלות כרוניות בתיווך 17A, דוגמת פסוריאזיס ודלקת מפרקים פסוריאטית ובעל פרופיל בטיחות חיובי מאוד בטווח הארוך.

 

כעת השלימו החוקרים מחקר אקראי, מבוקר, כפל-סמיות, שכלל 52 חולים בגילאי 50 שנים ומעלה, אשר מעולם לא קיבלו טיפול ביולוגי כנגד GCA. מרבית המשתתפים (80.8%) אובחנו עם GCA בתוך 6 שבועות מהגיוס למחקר, כאשר ב-19.2% מדובר היה בהישנות GCA. המשתתפים טופלו ב- Secukinumab במינון 300 מ"ג או פלסבו כל שבוע למשך חמישה שבועות, לאחר מכן כל 4 שבועות למשך 48 שבועות. בתחילת המחקר, כל המשתתפים החלו בהפחתת פרדניזון לאורך 26 שבועות, ממינון יומי של 25-60 מ"ג בתחילת הדרך עד להפסקה מוחלטת של הטיפול לאחר 27 שבועות.

 

התוצא העיקרי של המחקר היה שיעור החולים בהפוגה ממושכת לאורך 28 שבועות.

 

מבין 27 החולים נטלו Secukinumab ו-25 החולים בזרוע הפלסבו, 37 השלימו את המחקר (71%). לאחר 28 שבועות, 70.1% מהחולים בזרוע הטיפול ב- Secukinumab ו-20.3% מאלו בזרוע הפלסבו נותרו בהפוגה (יחס סיכויים של 9.3). לאחר 52 שבועות, שיעור המשתתפים בהפוגה עמד על 59.3% מאלו בזרוע Secukinumab ועל 8% בזרוע הפלסבו.

 

הערכת התלקחות המחלה התבססה על סימנים ותסמינים, כמו גם רמות CRP של 10 מ"ג/ליטר ומעלה או עליה בשקיעת דם. החוקרים לא סיפקו פרטים נוספים אודות מדדים אלו או בנוגע לאופן קביעת אבחנה של התלקחות, אך ציינו כי משתתפים שנטלו Secukinumab לא הגיעו לחציון מרווח הזמן עד להתלקחות ראשונה, בהשוואה לחציון של 197 ימים בזרוע הפלסבו.

 

כל המשתתפים בזרוע Secukinumab ו-96% מאלו בזרוע הפלסבו חוו אירועים חריגים על-רקע הטיפול התרופתי, כאשר אירועים חריגים חמורים תועדו ב-22.2% מאלו בזרוע Secukinumab ו-44% מאלו בזרוע הפלסבו. שני חולים בכל קבוצה הפסיקו את הטיפול בשל אירועים חריגים וחולה אחד בכל קבוצה הלך לעולמו מסיבות שלא היו קשורות לטיפול.

 

החוקרים מבהירים כי מוקדם מדי להמליץ על שימוש נרחב ב- Secukinumab לטיפול ב-GCA, אך הם מעודדים את החולים עם GCA לשקול השתתפות במחקר בשלב 3 להערכת התרופה.

 

מתוך כנס ה-ACR

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<