חדשות

האם אספירין עשוי להאריך הישרדות חולים עם סרטן ריאות מסוג NSCLC? (מתוך BMC Cancer)

01/12/2021

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת BMC Cancer עולה כי טיפול באספירין מלווה בהישרדות כוללת ארוכה יותר של חולים עם סרטן ריאות לא-נתיח מסוג NSCLC (Non-Small Cell Lung Cancer).

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים קודמים הראו כי בחולים הנוטלים אספירין קיים סיכון מופחת לממאירויות וכן יש עדויות התומכות בתועלת של הטיפול במניעת סרטן מעי גס ורקטום. עם זאת, העדויות אודות הקשר בין הטיפול באספירין ובין הישרדות חולים עם סרטן ריאות הן חלוקות. כעת הם בחנו את ההשפעה של טיפול באספירין על הישרדות חולים עם סרטן ריאות לא-נתיח מסוג NSCLC.

 

החוקרים זיהו 38,842 חולים שאובחנו עם NSCLC בין 2000 ועד 2012, אשר נכללו במאגר National Health Insurance Research Database בטייוואן והשלימו ניתוח PSM (Propensity Score Matching) להפחתת הסיכון לערפלנים.

 

בסך הכול, 9,864 משתתפים (4,932 זוגות תואמים) נכללו במדגם המותאם.

 

בעת אבחנת NSCLC, 4,979 חולים נטלו טיפול באספירין. חציון ההישרדות הכולל של אלו שטופלו באספירין עמד על 1.73 שנים, בהשוואה לחציון הישרדות כולל של 1.3 שנים בקרב אלו שלא טופלו באספירין. מניתוח סטטיסטי עלה כי טיפול באספירין לווה בהישרדות כוללת ארוכה יותר משמעותית (יחס סיכון של 0.83, רווח בר-סמך 95% של 0.80-0.86). לאחר תקנון למאפיינים סוציו-דמוגרפים (גיל, מין, הכנסה ודרגת אורבניזציה), וטיפולים לסרטן ריאות, בקרב מטופלים באספירין תועדה הישרדות כוללת ארוכה יותר משמעותית, בהשוואה לאלו שלא טופל באספירין (יחס סיכון של 0.75, רווח בר-סמך 95% של 0.75-0.83).

 

החוקרים מסכמים וכתבים כי טיפול באספירין לווה בהישרדות כוללת ארוכה יותר של חולים עם NSCLC שאינו נתיח, רמז להשפעה של הטיפול כנגד הממאירות. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לבחון טוב יותר את מקומו של אספירין בטיפול בחולים אלו.

 

BMC Cancer 2021

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<