חדשות

תוצאות טובות יותר עם מתן מוקדם של אפינפרין במקרים של דום לב מחוץ לכותלי בית החולים (מתוך כנס ה-AHA)

01/12/2021

 

מתן טיפול באפינפרין בתוך 4 דקות ממתן מכת חשמל באמצעות מכשיר דפיברילטור לטיפול בדום לב מחוץ לכותלי בית החלים עם קצב לב מתאים למכת חשמל עשוי לשפר את ההישרדות והתוצאות התפקודיות בשחרור מבית החולים, כך עולה מנתונים חדשים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Heart Association.

 

פרפור חדרים וטכיקרדיה חדרית ללא-דופק מוגדרות כהפרעות קצב מתאימות למכת חשמל, מאחר וסיכויי ההצלחה של טיפול זה גבוהים יותר במצבים אלו. כעת השלימו החוקרים מחקר במטרה לקבוע אם מתן מוקדם של אפינפרין לאחר ניסיון מכת חשמל ראשון בחולים עם דום לב וקצב לב מתאים למכת חשמל לווה בתוצאות טובות יותר.

 

החוקרים אספו נתונים אודות 6,416 משתתפים במאגר Resuscitation Outcomes Consortium Epidemiological Cardiac Arrest Registry 3 עם פרפור חדרים וטכיקרדיה חדרית ללא-דופק מחוץ לכותלי בית החולים בתקופה שבין אפריל 2011 ועד יוני 2015 (גיל חציוני של 64 שנים, 80% גברים).

 

במסגרת המחקר נבחן הקשר בין מספר הדקות שחלפו בין מכת חשמל ראשונה ובין מתן אפינפרין ובין חזרה ספונטאנית של דופק לפני הגעה לבית חולים, הישרדות עד לשחרור מבית חולים ותוצאות נוירולוגיות טובות, כפי שהוגדר לפי מדד Modified Rankin Scale Score של עד 3 נקודות בשחרור.

 

על-פי הנתונים,  54% מהמשתתפים עברו החייאה ע"י עובר אורח. חציון מרווח הזמן ממכת חשמל ראשונה עד למתן אפינפרין עמד על קרוב ל-11 דקות.

 

חזרה ספונטאנית של דופק לפני הגעה לבית חולים תועדה ב-79.8% מהמשתתפים; 19.3% שרדו עד לשחרור מבית החולים וב-15.5% תועדו תוצאות נוירולוגיות טובות בשחרור.

 

בהשוואה לדקות הראשונות לאחר מתן מכת חשמל, הסיכוי לחזרה ספונטאנית של דופק לפני הגעה לבית החלים היה נמוך יותר משמעותית כאשר אפינפרין ניתן לאחר 8 דקות (יחס סיכויים של 0.61, רווח בר-סמך 95% של 0.52-0.72), סיכויי ההישרדות עד לשחרור מבית החולים היו נמוכים במקרים בהם הטיפול התרופתי ניתן לאחר 5 דקות (יחס סיכוים של 0.48, רווח בר-סמך 95% של 0.4-0.56) והסיכוי לתוצאה נוירולוגית טובה בשחרור היה נמוך יותר במקרים בהם אפינפרין ניתן 6 דקות ומעלה לאחר מכת חשמל (יחס סיכויים של 0.48, רווח בר-סמך 95% של 0.48-0.69).

 

ממצאי המחקר מעידים כי מתן מוקדם של אפינפרין לטיפול בחולים עם דום לב מחוץ לכותלי בית החולים מלווה בסיכויים גבוהים יותר של חזרה ספונטאנית של דופק לפני הגעה לבית חולים, הישרדות עד לשחרור מבית החולים ושחרור מבית החולים עם תפקוד נוירולוגי טוב.

 

מתוך כנס ה-AHA

 

לידיעה ב-Healio

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<