חדשות

טיפול בקולכיצין עשוי להפחית סיכון לסיבוכים לבביים לאחר התערבות כלילית מילעורית (Open Heart)

25/01/2022

 

במאמר שפורסם בכתב העת Open Heart מדווחים חוקרים על תוצאות מטה-אנליזה של שבעה מחקרים, מהן עולה כי טיפול בקולכיצין מלווה בסיכון מופחת לסיבוכים לבביים מג'וריים בחולים עם מחלת עורקים כלילית לאחר התערבות כלילית מילעורית.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי התערבות כלילית מילעורית, הגישה המועדפת לרה-פרפוזיה כלילית, כרוכה בטראומה אנדותליאלית העשויה להוביל לתגובה דלקתית עם עליה אפשרות בסיכון לסיבוכים קרדיווסקולאריים. קולכיצין הינה תרופה נוגדת-דלקת שהדגימה תוצאות מבטיחות בשיפור התוצאות הקרדיווסקולאריות. כעת הם ביקשו להשלים סקירה שיטתית ומטה-אנליזה להערכת ההשפעה של קולכיצין בחולים עם מחלת עורקים כלילית תסמינית שעברו התערבות כלילית מילעורית.

 

מטה האנליזה כללה שבעה מחקרים אקראיים ומבוקרים עם 6,660 חולים, הולל 3,347 חולים בזרוע הטיפול בקולכיצין ו-3,313 חולים בזרוע הפלסבו (גיל ממוצע של 60.9 שנים). שישה מחקרים כללו משתתפים עם תסמונת כלילית חדה בתוך 13.5 ימים מתסמונת כלילית חדה. מחקר אחד כלל חולים עם תסמונת כלילית חדה ותסמונת כלילית כרונית. משך המעקב במחקרים נע בין 3 ימים ועד 22.6 חודשים.

 

מהתוצאות עולה כי טיפול בקולכיצין בחולים שעברו התערבות כלילית מילעורית הפחית משמעותית את הסיכון לסיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים (יחס סיכון של 0.73, רווח בר-סמך 95% של 0.61-0.87, p=0.0003) עם הטרוגניות מינימאלית. ממצאים אלו נבעו בעיקר מירידה בהישנות רה-וסקולריזציה של כלי דם, אירוע מוחי ותרומבוזיס של התומכן. המספר הנדרש לטיפול למניעת סיבוך קרדיווסקולארי מג'ורי אחד עמד על 41 חולים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי קולכיצין הפחית משמעותית את הסיכון לסיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים בחולים עם מחלת עורקים כלילית שעברו התערבות כלילית מילעורית, כאשר בולטת במיוחד הייתה הירידה בסיכון להישנות רה-וסקולריזציה של כלי הדם, אירוע מוחי ותרומבוזיס של התומכן. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים בנושא.

 

Open Heart 2022

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<