חדשות

הערכת תוצאות חשיפה חוזרת לטיפול אימונותרפי לאחר אירועים חריגים על-רקע חיסוני (JAMA Oncol)

04/05/2020

 

בחלק מהחולים עם מחלות ממאירות, טיפול במעכבי בקרה חיסונית עשוי להביא לשיפור דרמטי בתוצאות. עם זאת, חלק מהחולים מפתחים אירועים חריגים על-רקע חיסוני, העלולים להיות חמורים ואף מסכני-חיים, העשויים להביא להפסקת הטיפול. במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי עם חשיפה חוזרת לטיפול האימונותרפי, 28.8% מהחולים פיתחו הישנות אירועים חריגים על-רקע חיסוני.

 

מחקר החתך כלל מגוון רחב של משטרי טיפול במעכבי בקרה חיסונית ואירועים חריגים על-רקע חיסוני. החוקרים ערכו חיפוש במאגר VigiBase, מאגר נתונים עולמי גדול הכולל למעלה מ-20 מיליון דיווחי בטיחות, וחיפוש אחר דיווחי מקרים אודות בטיחות טיפול במעכבי בקרה חיסונית שפורסמו עד תחילת ספטמבר, 2019.

 

הסקירה כללה 6,123 אירועים חריגים על-רקע חיסוני משנית לחשיפה חוזרת למעכבי בקרה חיסונית. מבין אלו, נתונים אודות הישנות האירועים החריגים היו זמינים עבור 7.4% (452 מקרים). מבין אלו, ב-28.8% מהחולים (130 מבין 452 חולים) תועדה הישנות של אותם אירועים חריגים על-רקע חיסוני.

 

שיעורי ההישנות היו הגבוהים ביותר לאחר חשיפה חוזרת לטיפול משולב (43.5%, 18 חולים), לאחר מכן באלו שנחשפו בשנית לטיפול כנגד CTLA-4 (47.4%, 7 חולים) ולאחר למטופלים במעכבי PD-1 או PD-L1 (28.6%, 105 חולים). עם זאת, הסיכוי להישנות היה מובהק סטטיסטית רק עבור חשיפה חוזרת למעכבי CTLA-4 (יחס סיכויים של 3.5, p=0.04).

 

חשוב לציין כי חלק מהאירועים החריגים על-רקע חיסוני היו נפוצים יותר מאחרים. מניתוח שכלל תקנון לגיל, מין, משטר טיפול במעכבי בקרה חיסונית, מעקב וסוג האירועים החריגים עלה כי יחסי הסיכויים הגבוהים ביותר תועדו עם קוליטיס (יחס סיכויים של 2.99), הפטיטיס (יחס סיכויים של 3.38) ופניאומניטיס (יחס סיכויים של 2.26). יחסי הסיכויים הנמוכים ביותר תועדו עם סוכרת ואירועים חריגים המערבים את האדרנל.

 

החוקרים מאמינים כי ממצאים אלו עשויים לסייע להנחות רופאים בבחירת החולים וסוגי הטיפולים התרופתיים לחשיפה חוזרת למעכבי בקרה חיסונית. לדוגמא, סביר מאוד כי טיפול במעכבי CTLA-4 יוביל להתפתחות קוליטיס. לכן, בחולה שסבל מקוליטיס בעקבות הטיפול הראשון במעכבי CTLA-4, על הרופאים לשקול תגר חוזר עם סוג אחר של מעכב בקרה חיסונית, הכרוך בסיכון נמוך יותר לקוליטיס.

 

JAMA Oncol. Published online April 16, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<