חדשות

הערכת השפעות הטיפול ב גלוקוזאמין/כונדרואיטין על התקדמות שינויים מבניים בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברכיים (Ann Rheum Dis)

09/01/2014

 

בכתב העת Annals of Rheumatic Diseases מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברכיים, טיפול בשילוב גלוקוזאמין וכונדרואיטין סולפאט הביא להפחתת אובדן נפח הסחוס במהלך 24 חודשים בבדיקות הדמיה איכותיות בתהודה מגנטית.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הנתונים אודות חולים שלקחו חלק במדגם OAI, להערכת ההשפעות של טיפול תרופתי קונבנציונאלי לאוסטיאוארתריטיס והשפעות שילוב גלוקוזאמין עם כונדרואיטין סולפאט על השינויים המבניים בברך.

 

מדגם המחקר כלל 600 חולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברכיים, שסווגו לטיפול תרופתי קונבנציונאלי לאוסטיאוארתריטיס ו/או טיפול בגלוקוזאמין/כונדרואיטין סולפאט. התוצאים העיקריים כללו שינויים מבניים בברכיים, כולל אובדן המרווח המפרקי ונפח הסחוס כפי שנמדד באמצעות בדיקת הדמיה כמותית בתהודה מגנטית (Quantitative MRI).

 

300 משתתפים דיווחו על נטילת טיפול לאוסטיאוארתריטיס (משככי כאבים/NSAID) ו-300 משתתפים לא נטלו טיפול תרופתי לאוסטיאוארתריטיס. בקרב חולים שנטלו טיפול תרופתי תועדו מדדי WOMAC (Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis) גבוהים יותר והיצרות קטנה יותר של החלל המפרקי (P=0.01), עדות למחלה בסיסית חמורה יותר. בקרב חולים שלא קיבלו טיפול תרופתי, הטיפול בגלוקוזאמין/כונודרואיטין סולפאט הפחית משמעותית את אובדן נפח הסחוס לאחר 24 חודשים.

 

מניתוח נוסף של הנתונים עלה כי השפעה זו של גלוקוזאמין/כונדרואיטין סולפאט תועדה במשתתפים עם מחלה חמורה יותר . בקרב מטופלים במשככי כאבים / NSAID, באלו שטופלו בגלוקוזאמין/כונדרואיטין סולפאט תועד אובדן קטן יותר משמעותית של נפח סחוס גלובאלי לאחר שנה ובאזור המרכזי לאחר שנתיים. השפעות אלו תועדו בחולים עם מחלה פחות חמורה. מנגד, לא תועדה ירידה משמעותית בהיצרות החלל המפרקי בין כל הקבוצות.

 

ממצאי המחקר תומכים בהשפעה על מהלך אוסטיאוארתריטיס של הברכיים עם טיפול בגלוקוזאמין וכונדרואיטין סולפאט, על-סמך הממצאים בבדיקות הדמיה איכותיות בתהודה מגנטית, השפעה שלא תועדה בצילומי רנטגן.

 

Ann Rheum Dis

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<