חדשות

מה בין מגנזיום ויתר לחץ דם בגיל מבוגר? (Nutrients)

21/02/2021

 

במאמר סקירה שפורסם בכתב העת Nutrients מדווחים חוקרים כי למגנזיום עשוי להיות חלק חשוב באיזון לחץ הדם, כאשר ההמלצה היא להקפיד על צריכה מספקת של מגנזיום במזון, כאשר במקרים של צריכה לא-מספקת של מגנזיום ממקורות תזונתיים, מתן תוספי מגנזיום עשוי לסייע באיזון לחץ הדם.

 

הכותבים מסבירים כי יתר לחץ דם הינה הפרעה מורכבת, המלווה בסיכון מוגבר לסיבוכים קרדיווסקולאריים וצרברווסקולאריים, המהווים כיום את הגורמים המובילים לתמותה, תחלואה, מוגבלות והוצאות רפואיות ברחבי העולם. בעשורים האחרונים, מספר מחקרים אישרו את הקשר ההדוק בין חסר מגנזיום ובין לחץ דם גבוה.

 

מספר מנגנונים עשויים לעמוד בבסיס ההשפעה המגנה של מגנזיום כנגד יתר לחץ דם והסיבוכים על רקע מחלה זו. יתר לחץ דם עולה באופן חד עם גיל מתקדם ולכן, מטופלים מבוגרים מצויים בסיכון מוגבר לסיבוכים אלו. חולים מבוגרים מצויים גם בסיכון גבוה יותר לחסר מגנזיום על-רקע מספר מנגנונים, אשר עשויים להסביר, לפחות באופן חלקי, את השכיחות המוגברת של יתר לחץ דם והסיבוכים ארוכי הטווח של הפרעה זו.

 

העדויות התומכות בהשפעה החיובית של מגנזיום על הסיכון ליתר לחץ דם מדגישות את חשיבות עידוד צריכה מספקת של מוצרי מזון בריאים, דוגמת ירקות, אגוזים, קטניות ודגנים מלאים, המהווים מקורות אופטימאליים למגנזיום בתזונה, תוך הגבלת צריכת מזון מעובד, המכיל כמות קטנה מאוד של מגנזיום וחומרי תזונה חיוניים אחרים, במטרה למנוע יתר לחץ דם. בחלק מהמקרים, כאשר התזונה אינה מהווה מקור מספק למגנזיום תתכן תועלת לתוספי מגנזיום ואלו לרוב נסבלים היטב.

 

Nutrients. 2020 Dec 31;13(1):139

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<