חדשות

טיפול ב-Faricimab עשוי להפחית את מספר הזריקות הנדרשות לטיפול בניוון מקולארי גילי ובצקת מקולארית על-רקע סוכרת (מתוך כנס ARVO)

12/05/2021

 

מנתונים ממחקרים בשלב 3 שהוצגו במהלך כנס ARVO (Association for Research in Vision and Ophthalmology) עולה כי Faricimab, תכשיר ניסיוני, עשוי להפחית את מספר הזריקות הנדרשות לטיפול בניוון מקולארי גילי ובצקת מקולארית על-רקע סוכרת.

 

בשני מחקרים זהים להערכת ניוון מקולארי גילי, החוקרים חילקו באקראי 1,329 חולים עם ניוון מקולארי גילי לטיפול ב- Faricimab במינון 6.0 מ"ג או Aflibercept (אייליה) במינון 2.0 מ"ג, אשר ניתנו בזריקות לזגוגית במרווחים קבועים. לאחר מתן מנות העמסה במרווח של 4 שבועות, החוקרים הזריקו Aflibercept כל שמונה שבועות.

 

לאחר מתן 4 מנות העמסה במרווח של 4 שבועות זו מזו, החוקרים בחנו את התוצאות בחולים שטופלו ב- Faricimab לאחר 20 ו-24 שבועות. בחולים עם מחלה פעילה לאחר 20 שבועות ניתנה מנה באותה נקודת זמן וכל שמונה שבועות לאחר מכן. חולים עם מחלה פעילה שחזרה לראשונה לאחר 24 שבועות קיבלו מנות טיפול באותו שבוע וכל 12 שבועות לאחר מכן. בחולים ללא מחלה פעילה לאחר 20 או 24 שבועות, ניתנה מנת טיפול כל 16 שבועות.

 

בתום שנה אחת, התועלת בחדות הראיה המתוקנת הטובה ביותר הייתה כמעט דומה בין מטופלים ב- Faricimab ומטופלים ב-Aflibercept. הירידה בעובי תת-שדה מרכזי הייתה דומה.

 

שיעור החולים עם אירועים חריגים עיניים על-רקע הטיפול נע סביב 3% והיה כמעט זהה בשתי הקבוצות. שיעור החולים שקיבלו טיפול ב- Faricimabוחוו דלקת תוך-עינית עמד על 1.5 במחקר Tenaya ועל 2.4 במחקר Lucerne. השיעורים המקבילים בקרב מטופלים ב-Aflibercept עמדו על 0.6 ו-1.8, בהתאמה.

 

במידה והחולים יכולים להגיע לאותן תוצאות עם פחות זריקות, אזי תתכן היענות גבוהה יותר לקבלת כל מנות הטיפול הנדרשות וייתכן כי ניתן יהיה לשמור על חדות הראיה שלהם לפרק זמן ארוך יותר.

 

התוצאות היו דומות בשני מחקרים זהים להערכת בצקת מקולארית על-רקע סוכרת, אשר כללו בסך הכול 1,891 חולים שחולקו לשלוש זרועות טיפול: Aflibercept במרווחים קבועים של 8 שבועות, Faricimab במרווחים של 8 שבועות, או Faricimab במשטר טיפול לפי תגובה עם מרווחים של עד 16 שבועות.

 

בתום שנה אחת, בדומה למחקרים להערכת התוצאות במקרים של ניוון מקולארי גילי, השיפור בחדות הראיה המתוקנת הטובה ביותר היה כמעט דומה בכל הקבוצות בשני המחקרים להערכת התגובה באלו עם בצקת מקולארית על-רקע סוכרת.מצד שני, השיפור בעובי תת-שדה מרכזי היה גדול יותר עם Faricimab לעומת Aflibercept במחקרים להערכת בצקת מקולארית על-רקע סוכרת.

 

פחות מ-5% מהחולים פיתחו אירועים חריגים עיניים על-רקע הטיפול והשיעור היה דומה בין מטופלים ב-Aflibercept ומטופלים ב- Faricimab.

 

מתוך כנס ARVO

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<