הודעות אירגונים

''אני מחולל את השינוי'' - על מוטיבציה, תזונה וסוכרת / טל שקד - מאמנת אישית בתחום הבריאות, הסוכרת ואורח החיים וענת טימין, דיאטנית קלינית מומחית לסוכרת - ממרכז DMC לטיפול בסוכרת

02/04/2015

מוטיבציה הינה הבאה לידי תנועה את מחויבות האדם לעצמו, כך שייצר בחייו תהליכי שינוי אותם הוא רוצה לחולל. בקרב אוכלוסיית הסוכרתיים, האחראים לתזונתם ובריאותם, הדבר חשוב במיוחד שכן השליטה בתזונה וברמות הסוכר משליכה על המשך תפקודם התקין. בחירה בשינוי, הינה הצעד הראשון להבאת המוטיבציה הדרושה לביצוע השינוי עצמו.

למעשה, אם לאדם ישנה המוטיבציה, מדוע שלא ילמד כיצד להניע אותה ולהוציאה אל הפועל? דרך שינוי הרגלים ושיפור התזונה והפעילות הגופנית של האדם, הוא יוכל להפוך את מה שהוא חווה כמאמץ מתיש ומעיק לחוויה מעצימה, מחזקת ואף מהנה.

התהליך להשגת השינוי מתחיל בהתחברות של האדם לצרכיו, רצונותיו ומטרותיו. ממקום זה של הבנה, יכול האדם לבנות לעצמו מפת דרכים ממוקדת לניהול חייו. מהרגע שהכיוון ברור לאדם עצמו, השימוש במוטיבציה ליצירת הרגלים חדשים ולהמצאת כלים וטקטיקות, נעשה חלק משגרת החיים. החכמה היא לדעת לקחת את המוטיבציה שיש בנו, כדי לבחור דווקא באופציה האחרת, הנוחה פחות אולי לטווח הקצר, אך נכונה וחשובה יותר לטווח הארוך.

לא פשוט לקחת אחריות, במיוחד בכל הקשור לאימוץ אורח חיים בריא יותר. הדרך לאורח החיים הבריא כוללת בתוכה מספר מרכיבים ותחומים, דוגמת פעילות גופנית, מצב נפשי ועוד, כאשר אחד העיקריים בה הוא התזונה.

אינספור דיאטות וטיפים עשויים לסייע לנו לסגל הרגלי תזונה בריאים ונכונים יותר. להלן מספר קווים מנחים שמומלץ להדפיס ולשאת עמנו בארנק וכך גם לזכור ליישמם:

בחרו בשתיית מים במקום בשתייה ממותקת.          

צרכו פירות וירקות בכל יום. שלבו לצד סלט הירקות, מטבלים בריאים כמו טחינה, שמן זית וחומץ בלסמי או יוגורט דל שומן.

הפחיתו באכילת מזון מהיר.

הקפידו לאכול ארוחות בגודל רגיל או קטן, והשתדלו לצמצם כמויות סוכר.

נהלו מעין יומן אישי המתעד את הרגלי האכילה שלכם.  

הימנעו מאכילה ליד המחשב או הטלוויזיה, ריבוי המשימות עלול להוביל לאכילת יתר בהיסח דעת.

אמנו עצמכם לסרב בנימוס להצעות מפתות ולא מזינות והחמיאו לעצמכם על עמידה בפיתוי.

זכרו, כי כל זמן הוא זמן מתאים לבחור אלו יעדים נציב לעצמנו, בהם אתגרים חדשים ומטרות חדשות, בדרך לאימוץ אורח חיים בריא יותר. התבוננות וחקירה עצמית באופן תמידי והיפרדות מהרגלים ישנים ומוכרים, טומנים בחובם הזדמנות לשינוי העתיד. למידה אישית, תוכל לייצר התנהגויות חיוניות ואפקטיביות לטווח הארוך בדרך לעתיד טוב יותר ובריא יותר.

מרכז DMC לטיפול בסוכרת עורך סדנאות אישיות וייחודית בנושא: "אני - כמחולל שינוי בסוכרת שלי", בהנחיית טל שקד וענת טימין. לפרטים נוספים והרשמה: 03-6900333.

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<