חדשות

נטילה קבועה של אספירין ונוגדי-דלקת מסוימים עשויה להפחית את הסיכון לסרטן שד בנשים בסיכון מוגבר לממאירות (Breast Cancer Res)

25/06/2019

 

נטילה קבועה של אספירין ומעכבי COX-2 עשויה להפחית את הסיכון לסרטן שד בנשים בסיכון משפחתי או גנטי, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Breast Cancer Research.

 

במסגרת המחקר הנוכחי ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין נטילה קבועה של נוגדי-דלקת שאינם סטרואידים ובין הסיכון לסרטן שד במדגם גדול של נשים עם היסטוריה משפחתית של סרטן שד, כולל 1,054 נשאיות מוטאציות BRCA1 או BRCA2.

 

החוקרים בחנו את הנתונים ממדגם פרוספקטיבי שכלל 5,606 נשים ומדגם גדול יותר, פרוספקטיבי ורטרוספקטיבי, שכלל 8,233 נשים בגילאי 18-79 שנים. המדגם הפרוספקטיבי הוגבל עוד לנשים ללא סרטן שד בעת הערכת ההיסטוריה הרפואית באמצעות שאלונים. הנשים גויסו משבעה מרכזי מחקר בארצות הברית, קנדה ואוסטרליה. ניתוח סטטיסטי שימש להערכת הקשר בין הטיפול התרופתי והסיכון לממאירות, תוך תקנון לנתונים דמוגרפיים, אורחות חיים, סיפור משפחתי וטיפול בתרופות אחרות.

 

הנשים סווגו לכאלו שנטלו באופן קבוע או לא-קבוע טיפול באספירין, מעכבי COX-2, Ibuprofen ותכשירים אחרים ממשפחת נוגדי-דלקת שאינם סטרואידים, ופראצטמול (קבוצת ביקורת), על-בסיס דיווח עצמי לאורך המעקב במשך פעמיים בשבוע ומעלה, לפחות במשך חודש אחד לפני אבחנת סרטן שד. התוצא העיקרי היה היארעות סרטן שד פולשני.

 

מניתוח הנתונים עלה כי טיפול קבוע באספירין לווה בירידה של 39% בסיכון לסרטן שד במדגם הפרוספקטיבי ולירידה של 37% בסיכון במדגם המשולב (פרוספקטיבי ורטרוספקטיבי). טיפול קבוע במעכבי COX-2 לווה בירידה של 61% ו-71% בסיכון לסרטן שד, בהתאמה.

 

תכשירים אחרים ממשפחת נוגדי-דלקת שאינם סטרואידים ופראצטמול לא נקשרו עם הסיכון לסרטן שד בשני המדגמים. הקשר לא הושפע מהסיכון המשפחתי ודפוסים תואמים זוהו בנשאיות BRCA1 ו-BRCA2, מצב קולטנים לאסטרוגן וגיל הנשים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי טיפול קבוע באספירין ומעכבי COX-2 עשוי להפחית את הסיכון לסרטן שד בנשים בסיכון משפחתי או גנטי לממאירות.

 

Breast Cancer Res. 2019;21(52)

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני