חדשות

מחקר בבריטניה: ירידה של 72% בחשיפת ילדים ובני נוער לעישון פסיבי בזכות החוק האוסר עישון במכוניות המסיעות ילדים (Thorax)

04/02/2020

באדיבות האגודה למלחמה בסרטן

 

החוק בבריטניה, האוסר מאז 2015 עישון במכוניות המסיעות ילדים עד גיל 18, נמצא קשור לירידה של 72% בחשיפת ילדים ובני נוער לעישון פסיבי, כך על פי ניתוח נתוני שני סקרי בריאות שנערכו לפני ואחרי החלת החוק, במחקר תצפיתני שפורסם בכתב העת Thorax.

 

במסגרת המחקר התמקדו החוקרים בתשובותיהם של כ-16,000 בני נוער בגיל 15-13 באנגליה ובסקוטלנד, בהן הוחל החוק, על השאלה מהי התדירות בה הם נחשפו במהלך השנה הקודמת לעשן סיגריות של נהג המכונית שבה נסעו. מניתוח התשובות עולה כי לעומת התקופה שקדמה להחלת החוק, חלה ירידה של 72% בחשיפת בני נוער לעישון פסיבי.

 

על אף שהמחקר לא הוכיח קשר סיבתי בין החוק לירידה בחשיפה לעישון פסיבי, החוקרים

מ-Imperial College London סבורים שהאיסור על עישון במכוניות פרטיות בהן מסיעים ילדים הצליח לצמצם את חשיפתם לעשן סיגריות, וכי הדבר יביא ככל הנראה לשיפור בבריאותם.  

 

כזכור, באוגוסט האחרון, פנו האגודה למלחמה בסרטן, איגוד רופאי בריאות הציבור והחברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון של ההסתדרות הרפואית, לשר התחבורה, ח"כ בצלאל סמוטריץ' בבקשה להפעיל את הסמכות שניתנה לו בחוק ולהוסיף תקנות בחקיקת משנה לאיסור עישון בזמן נהיגה בנוסף לאיסור שימוש בטלפון סלולרי בזמן נהיגה.

 

במכתב שנשלח דאז לשר נכתב: "ידוע כי עישון בזמן הנהיגה מעלה את הסיכון למעורבות בתאונות דרכים. בסעיף 28 (א) לתקנות התעבורה נקבעה החובה החלה על כל נהג, להחזיק בידיו את ההגה או הכידון כל עוד הרכב בתנועה. בסעיף 28 (ב) לתקנות התעבורה קבע המחוקק איסור ספציפי שעניינו שימוש בטלפון נייד במהלך הנהיגה, וקבע כי בעת שהרכב בתנועה לא יאחז נהג בטלפון, לא ישלח או יקרא מסרון, ולא יעשה בו כל שימוש".

עוד הוסיפו ארגוני הבריאות כי: "היבט חשוב נוסף של התופעה השלילית והמסוכנת של עישון על ידי הנהג, מלבד ההיבט הבטיחותי, הוא ההיבט הבריאותי. עישון ברכב גורם לחשיפה של שאר יושבי הרכב, ובמיוחד ילדים ובני נוער, לעישון כפוי, הכולל עישון מיד שלישית".

לסיכום נכתב: "בשונה מהמקובל לחשוב, עישון כבר אינו חלק מהנורמה החברתית בישראל, כך שמדובר בתקנה שתחייב חלק קטן מהנהגים לשנות הרגלים, אך בהחלט תגן על כולם".

 

המחקר פורסם בכתב העת Thorax ב-27.1.2020.

 

קישור למאמר המלא (באנגלית):

https://thorax.bmj.com/content/early/2020/01/08/thoraxjnl-2019-213998.full

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני