חדשות

אפשרויות הטיפול בנשים עם סרטן שד שלילי לקולטנים להורמונים עם הישנות מקומית לא-נתיחה או גרורות (Breast Cancer Res)

27/03/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Breast Cancer Research מדווחים חוקרים על תוצאות סקירה שיטתית להערכת היעילות הקלינית של טיפולים לסרטן שד שלילי לקולטנים להורמונים גרורתי על-פי הנחיות ה-NCCN. מהממצאים עולה כי לתכשירים כימותרפיים יעילות מוגבלת ורעילות משמעותית וכי מעבר למשלב Atezolizumab עם Nab-Paclitaxel שאושר לאחרונה, יש מקום לטיפולים נוספים לאוכלוסיה זו.

 

החוקרים בחנו את העדויות מ-13 מחקרים בספרות הרפואית והשלימו סקירה שיטתית ומטה-אנליזה להערכת היעילות של טיפולים מומלצים בהנחיות מטעם ה-NCCN כטיפול קו-ראשון וטיפול קו-שני בנשים עם הישנות מקומית לא-נתיחה של סרטן שד שלילי לשלושת הקולטנים להורמונים או ממאירות גרורתית.

 

ממטה-אנליזה של תתי-קבוצות של נשים הם סרטן שד שלילי לשלושת הקולטנים עם גרורות או הישנות מקומית לא-נתיחה משלושה מחקרים בשלב III עלו שיעורי תגובה אובייקטיבית של 23%, עם חציון הישרדות כולל של 17.5 חודשים וחציון הישרדות ללא-התקדמות של 5.4 חודשים עם טיפול כימותרפי בתכשיר יחיד.

 

בשני ניתוחים לפי תתי-קבוצות ממחקר בשלב III ובשלב II (40 משתתפות בכל מחקר), חציון משך התגובה לטיפול כימותרפי קו-ראשון עמד על 4.4-6.6 חודשים.

 

מטה-אנליזה של שבעה מחקרי עוקבה הדגימו שיעורי תגובה אובייקטיבית לטיפול כימותרפי קו שני ומעלה של 11%. חציון משך התגובה לטיפול כימותרפי קו שני, או מאוחר יותר, היה מוגבל גם כן ועמד על 4.2-5.9 חודשים.

 

החוקרים לא זיהו משלב טיפול כימותרפי שהומלץ ע"י ה-NCCN לטיפול בסרטן שד גרורתי אשר הדגים תוצאות עדיפות מבחינת ההישרדות הכללית, בהשוואה לטיפול בתכשיר כימותרפי יחיד.

 

ממצאי המחקר מעידים כי לטיפול כימותרפי תועלת מוגבלת בטיפול בסרטן שד שלילי לקולטנים להורמונים עם עדות לגרורות או הישנות מקומית לא-נתיחה. מעבר למשלב שאושר לאחרונה בדמות Atezolizumab עם Nab-Paclitaxel לטיפול בגידולים חיוביים ל-PD-L1, יש מקום לטיפולים חדשים לאוכלוסיה זו.

 

Breast Cancer Res. 2019;21

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני