חדשות

תוצאות חיוביות לטיפול ניאו-אדג'וונטי בטיסנטריק וכימותרפיה כנגד NSCLC בשלב מוקדם (Lancet Oncol)

14/05/2020

 

משלב טיפול אימונותרפי עם כימותרפיה הדגים תוצאות חיוביות כאשר ניתן לפני התערבות ניתוחית לטיפול בחולים עם סרטן ריאות מסוג NSCLC (Non-Small Cell Lung Cancer) בשלב מוקדם, כך עולה מתוצאות מחקר בשלב 2 שפורסמו בכתב העת Lancet Oncology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי כרבע מכלל החולים עם גידולי NSCLC מאובחנים עם מחלה נתיחה בשלב IB-IIIA ולמרות שטיפול כימותרפי טרם הניתוח מהווה את הטיפול הסטנדרטי, לגישת הטיפול  תועלת מתונה בלבד על ההישרדות. על-בסיס פעילות מעכבי בקרה חיסונית ב-NSCLC גרורתי, החוקרים ביקשו לבחון את תוצאות משלב Atezolizumab (טיסנטריק) עם Carboplatin ו-Nab-Paclitaxel כטיפול ניאו-אדג'וונטי לפני התערבות ניתוחית.

 

המחקר הרב-מרכזי, בתווית-פתוחה, כלל שלושה בתי חולים בארצות הברית. מדגם המחקר כלל מבוגרים עם גידול נתיח בשלב IB-IIIA. המשתתפים קיבלו טיפול ניאו-אדג'וונטי במשלב Atezolizumab, Nab-Paclitaxel ו-Carboplatin. התוצא העיקרי היה שיעורי תגובה פתולוגית מג'ורית, אשר הוגדרה בנוכחות שארית גידול ויאבילי של עד 10% בעת הניתוח.

 

מדגם המחקר כלל 30 חולים, מהם 23 אובחנו עם מחלה בשלב IIIA. מבין החולים שנכללו במחקר, 29 חולים נלקחו לחדר ניתוח וב-26 חולים הושלמה הסרה מלאה של הגידול.

 

בעת ניתוח הנתונים, חציון משך המעקב אחר החולים עמד על 12.9 חודשים וב-17 מבין 30 חולים (57%) תועדה תגובה פתולוגית מג'ורית.

 

האירועים החריגים בדרגה 3-4 על-רקע הטיפול התרופתי כללו נויטרופניה (50% מהחולים), עליה בריכוזי ALT (7%) או AST (7%) ותרומבוציטופניה (7%). אירועים חריגים חמורים על-רקע הטיפול כללו מקרה יחיד של חום נויטרופני בדרגה 3, מקרה יחיד של היפרגליקמיה בדרגה 4 ומקרה יחיד לש דימום בדרכי האוויר והריאות בדרגה 2. לא תועדו מקרי תמותה על-רקע הטיפול התרופתי.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי משלב Atezolizumab עם Carboplatin ו-Nab-Paclitaxel עשוי לשמש משטר ניאו-אדג'וונטי בחולים עם NSCLC נתיח, כאשר בחלק גדול מהחולים יש עדות לתגובה פתולוגית מלאה. הטיפול הדגים פרופיל רעילות סביר ולא פגע באפשרות להסרה מלאה של הגידול.

 

Lancet Oncol 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<