חדשות

נתונים חדשים שוללים את קיומה של חותמת גנטית להומוסקסואליות (Science)

01/09/2019

 

ממחקר גדול שבחן את הגנום של קרוב לחצי מיליון אנשים עולה כי אין חותמת גנטית המנבאת את ההתנהגות והעדפות המיניות של אדם, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Science.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי כ-2-10% מהאנשים בעולם מדווחים על קיום יחסי מין עם בן/בת זוג מאותו מין. מחקרי תאומים ומשפחות מצאו כי התנהגות מינית והעדפה מינית של בן/בת זוג מאותו מין עשויה להיות מושפעת מגנטיקה, אך חיפושים קודמים אחר גנים ספציפיים המעורבים בהעדפה המינית לא היו בעלי עוצמה מספקת.

 

כעת, בפעם הראשונה החוקרים הצליחו להשלים מחקר בעל עוצמה מספקת סטטיסטית במטרה לזהות וריאנטים גנטיים הקשורים בהעדפות מיניות וכללו מידע אודות 477,522 משתתפים מבריטניה וארצות הברית לניתוחי גילוי גנים ומידע אודות 15,142 משתתפים מבריטניה ושבדיה לאישור הממצאים.

 

במדגם גילוי גנים זוהו חמישה אתרים אוטוזומאליים אשר נקשרו עם העדפה מינית של בן/בת זוג מאותו מין. החוקרים מצאו כי אתרים אלו נקשרו עם מסלולים ביולוגיים הקשורים בבקרת הורמוני מין וחוש הריח. שלושה מהאתרים הללו היו מובהקים סטטיסטית במטה-אנליזה של מדגמים קטנים יותר. למרות שרק אתרים מעטים עמדו בתיקון הסטטיסטי הקפדני לבדיקות של כלל הגנום ואושרו במדגמים אחרים, ניתוחים אחרים הראו כי אתרים רבים קשורים בהתנהגות מינית בשני המינים. בסיכומו של דבר, כל הוריאנטים הגנטיים שנבחנו סיפקו הסבר ל-8-25% מהשונות בהעדפות המיניות בגברים ובנשים.

 

ממצאים אלו מעידים כי אין חותמת גנטית המנבאת את ההעדפה המינית של אדם. עוד מציינים החוקרים כי אין הוכחה לכך שההעדפה המינית קשורה עם וריאנטים על כרומוזומי X, כפי שהציעו דיווחים קודמים בעבר. הם מסבירים כי התנהגות מינית עם העדפה מינית של בן/בת זוג מאותו מין הינה מאוד פוליגנית, כך שישנה שונות הרבה יותר גדולה התורמת לתכונות אלו.

 

למרות ההשפעות הקטנות הללו, הוריאנטים הגנטיים עשויים לרמז למסלולים ביולוגיים העשויים להיות מעורבים בהתנהגות המינית. לדוגמא, וריאנט אחד ממוקם באזור בו ישנם מספר גנים הקשורים בחוש הריח. ידוע היטב כי לחוש הריח קשר הדוק עם משיכה מינית, אך הקשר עם התנהגות מינית אינו ברור.

 

Science. Published online August 29, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<