חדשות

מחקר ישראלי בראשות ד''ר דרור דיקר מצא כי בשמנים עם COVID-19 עומס נגיפי גבוה יותר ולאורך פרק זמן ממושך יותר (מתוך כנס ECOICO)

03/09/2020

 

מנתונים שהוצגו במהלך הכנס הווירטואלי מטעם ECOICO (European and International Congress on Obesity) ממחקר ישראלי בראשות ד"ר דרור דיקר, מבית חולים השרון בפתח תקווה, עולה כי בחולים עם COVID-19 והשמנה עומס נגיפי גבוה יותר, הנותר למשך פרק זמן ארוך יותר.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון אם חולים עם השמנה מדבקים יותר מאלו ללא השמנה ומהנתונים עלה כי באלו עם מדד מסת גוף של מעל 30 ק"ג למטר בריבוע הבדיקות לנגיף הקורונה הפכו שליליות 5 ימים מאוחר יותר, בהשוואה לאלו עם מדד מסת גוף קטן מ-25 ק"ג למטר בריבוע. 

 

במחקרם, ד"ר דיקר ושותפיו מצאו כי באלו עם מדד מסת גוף מתחת ל-25 ק"ג למטר בריבוע ו-COVID-19 נדרשו ל-14 ימים להחלמה מלאה, באלו עם מדד מסת גוף של 25-30 ק"ג למטר בריבוע נדרשו כ-17 ימים להחלמה ובאלו עם מדד מסת גוף של מעל 30 ק"ג למטר בריבוע נדרשו כ-19-20 ימים להחלמה מלאה.

 

ד"ר דיקר מסביר כי מדד מסת גוף גבוה יותר וערכי סוכר גבוהים יותר הם ככל הנראה גורמי הסיכון החשובים ביותר בחולים מונשמים המובילים לתחלואה חמורה יותר. אחד ההסברים האפשריים הוא כי מלכתחילה, חולים עם השמנה סובלים ממחלות רקע נוספות, לצד גורמים אימונולוגיים אחרים, אשר יחד עם סערת הציטוקינים האופיינית במקרים חמורים של COVID-19, עשויים להוביל לעליה בתחלואה ובתמותה.

 

מספר מחקרים אחרים קשר בין השמנה ובין תוצאות גרועות יותר בחולים עם COVID-19. מנתונים מצרפת עלה קשר בין חומרת COVID-19 ובין עליה בקטגוריות מדד מסת הגוף והחומרה הרבה ביותר תועדה בחולים עם מדד מסת גוף של 35 ק"ג למטר בריבוע ומעלה. החוקרים מצאו עוד כי הקשר בין צורך בהנשמה מלאכותית ובין השמנה חמורה לא היה תלוי בגיל, מין, סוכרת ויתר לחץ דם.

 

נתונים אחרים מניו-יורק הציעו כי השמנה הינה גורם סיכון אפשרי לאשפוז ביחידת טיפול נמרץ בקרב חולים עם COVID-19, בעיקר אלו מתחת לגיל 60 שנים. בחולים עם השמנה נרשם סיכון גבוה כפליים לאשפוז בשל COVID-19 וסיכוי גבוה יותר לאשפוז ביחידת טיפול נמרץ.

 

מחקר רב-מרכזי נוסף מגייס בימים אלו חולים במטרה לקבוע את הקשר בין מדד מסת גוף והשמנה ובין סיכון מוגבר להנשמה מלאכותית בחולים עם COVID-19. המחקר בוחן את הקשר בין מדד מסת הגוף ובין תוצאות דלקת ריאות בחולים במצב קריטי עם COVID-19. עד כה גויסו למחקר 1,400 חולים מ-21 מדינות ברחבי אירופה, ארצות הברית וישראל. החוקרים מקווים כי מחקר זה יסיע להבין טוב יותר את טיב הקשר בין מדד מסת גוף ובין חומרת דלקת ריאות על-רקע COVID-19.

 

מתוך כנס ECOICO

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<