חדשות

האם ניתן לוותר בבטחה על טיפול הורמונאלי בגברים עם סרטן ערמונית בסיכון בינוני? (JAMA Netw Open)

15/09/2020

 

בחולים עם סרטן ערמונית בסיכון בינוני חיובי (Favorable Intermediate Risk) לאחר טיפול קרינתי לא תועדה תועלת לתוספת קורס קצר של טיפול ADT (Androgen Deprivation Therapy), כך עולה מניתוח משני של תוצאות מחקר RTOG 9408, שפורסמו בכתב העת JAMA Network Open.

 

מחקר RTOG 9408 כלל 1,068 גברים עם סרטן ערמונית בסיכון בינוני, אשר חולקו באקראי ביחס 1:1 לטיפול קרינתי עם או ללא 4 חודשי טיפול ADT. הניתוח המקורי הדגים תועלת הישרדותית לאחר 10 שנים לטובת קורס ADT קצר, כתוספת לטיפול קרינתי, בכלל הקבוצה של חולים עם סרטן ערמונית בסיכון בינוני (62% לעומת 57%).

 

בניתוח הנתונים הנוכחי, החוקרים כללו 890 גברים (גיל ממוצע של 70 שנים) אשר היו מסווגים ככאלו עם סיכון בינוני לא-חיובי (513 חולים) או סיכון בינוני-חיובי (377 חולים), כאשר הסיכון התבסס על אחוז ביופסיות ליבה חיוביות, מדד גליסון ומספר גורמים סיכון בינוני. חציון משך המעקב לצורך ניתוח הנתונים כעת עמד על 17.8 שנים.

 

בקרב החולים עם סרטן ערמונית בסיכון בינוני חיובי, לא תועדו הבדלים לאחר 15 שנים באלו שהשלימו 4 חודשי טיפול ADT, בהשוואה לאלו שלא קיבלו טיפול הורמונאלי בכל הנוגע לסיכון לגרורות מרוחקות, לתמותה על-רקע הערמונית ובשיעורי התמותה מכל-סיבה.

 

בקרב חולים עם סרטן ערמונית בסיכון בינוני לא-חיובי הנתונים מעידים על שיפור משמעותי עם תוספת ADT, הן בסיכון לגרורות מרוחקות (יחס סיכון של 0.48, p=0.008) והן בסיכון לתמותה על-רקע הערמונית (יחס סיכון של 0.40, p<0.001). עוד תועדה בקרב חולים שטופלו ב-ADT מגמה לכיוון שיפור תמותה מכל-סיבה (יחס סיכון של 0.84, p=0.09).

 

החוקרים טוענים כי מדובר בתוצאות באיכות הגבוהה ביותר התומכות בהבחנה בין חולים עם סרטן ערמונית בסיכון בינוני, לתת-קבוצה של חולים בעלי פרופיל סיכון חיובי ופרופיל סיכון לא-חיובי. הנתונים תומכים בהגבלת השימוש ב-ADT לתת-קבוצה של חולים עם סרטן ערמונית בסיכון בינוני לא-חיובי.

 

JAMA Netw Open 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<