חדשות

גישה חדשה לבדיקות סקר לסרטן שד תומכת בהערכת צפיפות השד בבדיקת ממוגרפיה בגיל 40 (Ann Internal Med)

10/02/2021

 

גישה חדשה לבדיקות סקר לסרטן שד מציעה כי בכל הנשים תושלם הערכה של צפיפות השד באמצעות ממוגרפיה בגיל 40 שנים. במאמר שפורסם בכתב העת Annals of Internal Medicine מסבירים החוקרים כי תוצאות אלו ישמשו לסיווג הנשים לבדיקות סקר נוספות, עם התחלת בדיקת סקר שנתית מגיל 40 בנשים בסיכון ממוצע עם שדיים צפופים ובדיקות סקר כל שנתיים החל מגיל 50 בנשים ללא שדיים צפופים.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי סיווג צפיפות שדיים מבוסס בעיקרו על בדיקת ממוגרפיה, כך שלמועד בדיקת הסקר הראשונה לסרטן שד ישנה חשיבות רבה. כעת ביקשו החוקרים לבחון את מאזן עלות-תועלת של גישות בדיקות סקר לסרטן שד המבוססות על צפיפות השדיים.

 

החוקרים יצרו מודל מיקרו-סימולציה לדימוי המהלך הטבעי של סרטן שד בנשים עם ואלו ללא שדיים צפופים ולבחון את מאזן עלות-תועלת של גישות המותאמות לצפיפות השד וגישות שאינן מותאמות לצפיפות השד. מדדי המודל התבססו על נתונים מהספרות הרפואית והושלם ניתוח נתוני SEER (Surveillance, Epidemiology, and End Results).

 

במחקר נבחנו מספר גישות שונות:

·       ללא השלמת בדיקת סקר לסרטן שד.

·       בדיקת ממוגרפיה אחת לשנתיים או שלוש שנים בין הגילאים 50 עד 75 שנים.

·        בדיקת ממוגרפיה שנתית בין הגילאים 50 עד 75 שנים בנשים עם שדיים צפופים מגיל 50 שנים ובדיקה אחת לשנתיים או שלוש שנים מגיל 50 עד גיל 75 שנים באלו ללא שדיים צפופים בגיל 50 שנים.

·       בדיקת ממוגרפיה שנתית בגילאי 40 עד 75 שנים בנשים עם שדיים צפופים בגיל 40 שנים ובדיקת ממוגרפיה כל שנתיים או שלוש שנים בגילאי 50 עד 75 שנים באלו ללא שדיים צפופים בגיל 40 שנים.

 

מהנתונים עולה כי בדיקות סקר מגיל 40 שנים ולאחריהן בדיקת סקר שנתית בין הגילאים 40 עד 75 שנים בנשים עם שדיים צפופים ובדיקת סקר אחת לשנתיים מגיל 50 עד גיל 75 שנים בנשים ללא שדיים צפופים הינה גישה יעילה ומשתלמת מבחינת מאזן עלות-תועלת, עם יחס ICER (Incremental Cost-Effectiveness Ratio) של 36,200 דולרים לכל QALY (Quality-Adjusted Life Years), בהשוואה לגישת סקירה אחת לשנתיים בנשים בגילאי 50 עד 75 שנים.

 

מניתוח נוסף של הנתונים עלה כי בנוכחות סף מוכנות לשלם של 100,000 דולרים לכל QALY, הסבירות כי גישת בדיקת סקר שנתית מגיל 40 בנשים עם שדיים צפופים תהיה אופטימאלית עמדה על 56%, בהשוואה לשש גישות אחרות.

 

ממצאי המחקר תומכים בגישת בדיקות סקר לסרטן שד המבוססת על צפיפות השדיים עם בדיקת ממוגרפיה ראשונה בגיל 40 שנים.

 

Ann Internal Med. Published online February 8, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<