חדשות

הקשר בין Sacubitril/valsartan לבין שיפור מבני והפחתה בסמנים קרדיווסקולריים בחולי אי ספיקת לב עם מקטע פליטה מופחת (Circulation: Heart Failure)

17/05/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מחקר שפורסם ב-Circulation: Heart Failure הראה כי טיפול ב-sacubitril/valsartan (Entresto) בחולי אי ספיקת לב עם מקטע פליטה מופחת קשור לירידה משמעותית ברמות הסמנים הקרדיווסקולריים - NT-proBNP, hs-cTnT ו-sST2. בנוסף, המחקר הראה קשר בין שינויים אורכיים ברמות ה- NT-proBNP וה-hs-cTnT לבין שיפור מבני בלב (reverse remodeling) באוכלוסיית חולים זו.

טיפול באי ספיקת לב בעזרת sacubitril/valsartan נמצא בעבר כקשור לשיפור מבני של הלב ולהפחתה בסמנים ביולוגיים שונים המעידים על לחץ על דופן החדר ועל פגיעה בשריר הלב בחולי אי ספיקת לב, אך לא באופן ספציפי בחולי אי ספיקת לב עם מקטע פליטה מופחת.

במחקר תווית-פתוחה פרוספקטיבי זה, בקרב 715 חולי אי ספיקת לב עם מקטע פליטה מופחת שטופלו ב-sacubitril/Valsartan, השיפור המבני של החדר והעלייה השמאליים ב-12 חודשי טיפול היה קשור באופן משמעותי לירידה ברמות ה-NT-proBNP וה-hs-cTnT במודלים רב-משתנים. לעומת זאת, שינוי אורכי ברמות ה-sST2 לא נמצא כקשור לשיפור המבני בלב. בעוד ששלושת הסמנים הביולוגיים ירדו בהתחלה באופן משמעותי, ההפחתה ברמותיהם נחלשה לאורך המחקר.

המחקר הדגים כי ירידה ברמות ה-NT-proBNP וה-hs-cTnT לאחר תחילת טיפול ב-sacubitril/valsartan עשויה להיות מדד אפקטיבי לשיפור מבני של הלב, בהיעדר בדיקת הדמיה חוזרת בפרק זמן קצר לאחר תחילת הטיפול. באופן דומה, היעדר הפחתה של סמנים ביולוגיים עשויה לסייע בזיהוי מטופלים בהם יש צורך בהגברת הטיפול או במעקב קרוב יותר.

למאמר ב- Circulation: Heart Failure

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<