חדשות

דיקור סיני יעיל בטיפול ביתר לחץ דם (מתוך Circulation)

11/06/2007

מחקר חדש, שפורסם בגיליון יוני של Circulation, מצא כי דיקור סיני יעיל בהורדת לחץ דם, אך השפעתו נעלמת לאחר הפסקת הטיפול.

 

החוקרים מציינים, כי יתר לחץ דם עורקי הוא סיבה עיקרית לתחלואה ותמותה באוכלוסיה הכללית. בנוסף, הטיפול הפרמקולוגי ביתר לחץ דם הוא בעל מגבלות כתוצאה מתופעות הלוואי של התרופות, מעלויות ומהיענות החולה.

 

במחקרם, חילקו החוקרים באקראי 160 חולים (גיל 58+/-8, 78 גברים) עם יתר לחץ דם עורקי ללא סיבוכים לטיפול בן שישה שבועות בדיקור סיני אקטיבי או בדיקור סרק (סה"כ 22 טיפולים בני 30 דקות). 78% מהמשתתפים קיבלו טיפול להורדת לחץ דם, שנותר ללא שינוי.

 

התוצאה העיקרית כללה את רמות לחץ הדם הממוצעות ב-24 שעות של מדידה אמבולטורית לאחר סיום קורס הטיפול, שלושה ושישה חודשים מאוחר יותר. סה"כ, 140 חולים סיימו את קורס הטיפול (72 עם טיפול אקטיבי, ו-68 עם טיפול סרק).

 

לדברי החוקרים, נמצא הבדל משמעותי בלחץ הדם בסיום הטיפול לאחר התאמה לערכים ההתחלתיים בין קבוצת הדיקור האקטיבי ובין קבוצת טיפול הסרק. עבור התוצאה העיקרית, ההבדל בין קבוצות הטיפול הגיע ל-6.4 מ"מ כספית ו-3.7 מ"מ כספית עבור לחצי דם סיסטוליים ודיאסטוליים ממוצעים ב-24 שעות, בהתאמה.

 

בקבוצת הטיפול האקטיבי, לחצי הדם הסיסטוליים והדיאסטוליים הממוצעים ב-24 שעות ירדו משמעותית לאחר הטיפול- ב-5.4 מ"מ כספית וב-3 מ"מ כספית, בהתאמה. 

היקף הירידה בלחץ הדם הינו בר השוואה לירידה הנראית לאחר טיפול יחיד במעכבי ACE או בשינויים אגרסיביים בסגנון החיים, כולל הגבלות מלח קיצוניות.

עם זאת, מציינים החוקרים, כעבור שלושה ושישה חודשים, לחצי הדם הסיסטוליים והדיאסטוליים הממוצעים חזרו לרמות הטרום טיפוליות בקבוצת הטיפול האקטיבי.

 

לסיכום, דיקור סיני עפ"י הרפואה הסינית המסורתית, אך לא דיקור סרק, הפחית משמעותית את לחצי הדם הממוצעים ב-24 שעות לאחר שישה שבועות של טיפול. אולם, האפקט נעלם לאחר הפסקת הטיפולים.

 

 

Circulation. 2007 Jun 4

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<