חדשות

תוצאות טובות יותר להשתלות המבוצעות במרכזים עם נפח גדול של מבוגרים עם מחלת לב מולדת (J Amer Coll Cardiol)

07/12/2019

 

בקרב מבוגרים עם מחלת לב מולדת תועדו תוצאות טובות יותר במרכזים בעלי נפח גדול של מבוגרים עם מחלת לב מולדת, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Journal of  the American College of Cardiology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מספר המבוגרים עם מחלת לב מולדת הנדרשים להשתלת לב עולה במהירות. חולים עם מחלת לב מולדת מצויים בסיכון ניתוחי מוגבר בעת השתלות, כאשר מחקרים קודמים הצביעו על תוצאות טובות יותר כאשר חולים אלו טופלו במרכזים עם נפח חולים גדול. כעת ביקשו החוקרים לבחון את ההשפעה של ניסיון בית החולים ונפח החולים עם מחלת לב מולדת לאחר השתלה על התוצאות באוכלוסיה זו.

 

החוקרים התמקדו במבוגרים עם היסטוריה של מחלת לב מולדת אשר היו במאגר United Network of Organ Sharing ובחנו את שיעורי התמותה בזמן המתנה להשתלה והתוצאות 30 ימים ושנה אחת לאחר השתלת לב. מרכזי ההשתלה נבחנו על-פי נפח ההשתלות במבוגרים עם מחלת לב מולדת באזור נתון, בהשוואה לכל המרכזים האחרים, חשיבות הסמכה מטעם ה-Adult Congenital Heart Association והשוואה בין בתי חולים המתמקדים בילדים לעומת אלו המתמקדים במבוגרים.

 

בתקופה שבין ינואר 2000 ועד יוני 2018 נרשמו בסך הכול 1,746 מבוגרים עם מחלת לב מולדת כמועמדים להשתלת לב; 1,006 מהם (57.6%) השלימו השתלת לב.

 

לאחר תקנון לגיל, מין, מצב החולה ברשימת ההמתנה ודרישה לתמיכה יונוטרופית, הסיכון לתמותה במהלך המתנה להשתלה היה נמוך יותר במרכזים עם הסמכה מטעם ה- Adult Congenital Heart Association(יחס סיכון של 0.730, p=0.020). שיעורי התמותה 30 ימים לאחר השתלה היו נמוכים יותר במרכזי השתלה עם הנפח הגדול ביותר של מבוגרים עם מחלת לב מולדת בכל אזור (יחס סיכון של 0.706, p=0.014).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ניסיון ייעודי בטיפול במבוגרים עם מחלת לב מולדת מלווה בשיפור התוצאות בחולים הממתינים להשתלת לב ובאלו לאחר השתלת לב. ממצאי המחקר תומכים ביתרונות ניסיונות ליצור מרכזי השתלה אזוריים של חולים עם מחלת לב מולדת.

 

J Amer Coll Cardiol. 2019;74:2908-2918

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<