חדשות

השפעת פרוצדורות TAVR על חומרת מחלת כליות כרונית (J Am Coll Cardio)

15/10/2020

 

מנתונים ממחקרי PARTNER עולה כי פרוצדורות TAVR (Transcatheter Aortic Valve Replacement) מובילות להתייצבות או שיפור תפקוד כלייתי במרבית החולים עם היצרות חמורה של מסתם הוותין ומחלת כליות כרונית. במאמר שפורסם בכתב העת Journal of the American College of Cardiology מדווחים החוקרים כי השיפור בתפקוד הכלייתי היה בולט במיוחד בחולים עם מחלת כליות כרונית מתקדמת.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון את השינויים בשלב מחלת כליות כרונית לאחר פרוצדורת TAVR, לזהות משתנים הקשורים עם קצב הפינוי הגלומרולארי לפני ואחרי פרוצדורת TAVR ולקבוע את הקשר בין קצב הפינוי הגלומרולארי לאחר TAVR ובין תמותה.

 

מדגם המחקר כלל 5,190 חולים לאחר פרוצדורת TAVR במחקרי PARTNER 1 ו-PARTNER 2, כמו גם במחקר PARTNER 2 S3 בין אפריל 2007 ועד אוקטובר 2014. בתחילת המחקר, מחלת כליות בשלב 2 ומעלה תועדה ב-91% מהחולים.

 

מהנתונים עולה כי שלב מחלת כליות כרונית השתפר או נותר ללא שינוי לאחר פרוצדורת TAVR במרבית החולים (77% מאלו עם מחלה בשלב 1, 90% מאלו עם מחלה בשלב 2, 89% מאלו עם מחלת כליות כרונית בשלב 3A, 94% מהחולים עם מחלת כליות כרונית בשלב 3B ו-99% מהחולים עם מחלה בשלב 4).

 

התקדמות למחלת כליות כרונית בדרגה 5 תועדה בחולה אחד מבין 2,892 חולים (0.035%) בתוך שבעה ימים לאחר פרוצדורת TAVR. מבין 3,546 חולים עם נתונים זמינים, 70 חולים (2.0%) עברו דיאליזה לאחר פרוצדורת TAVR.

 

קצב פינוי גלומרולארי גבוה יותר לפני פרוצדורת TAVR וגישה דרך המפשעה נקשרו בקשר מובהק עם קצב פינוי גלומרולארי משוער גבוה יותר לאחר פרוצדורת TAVR. קצב פינוי גלומרולארי משוער נמוך יותר בתחילת הדרך ולאחר פרוצדורת TAVR נקשר עם הישרדות נמוכה יותר בטווח הביניים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בחולים עם היצרות חמורה של מסתם הוותין שעברו פרוצדורת TAVR, גם בנוכחות הפרעה בתפקוד הכלייתי טרם הניתוח, מחלת הכליות הכרונית נותרה יציבה או השתפרה במרבית המקרים. הם מציעים כי היצרות מסתם הוותין עשויה לתרום לתסמונת לבבית-כלייתית המשתפרת בעקבות פרוצדורת TAVR.

 

J Am Coll Cardiol. 2020;76:1410-21

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<