חדשות

תוצאות מאכזבות לטיפול בקולכיצין כנגד COVID (מתוך אתר Medscape)

07/03/2021

 

בהמלצת ועדת המעקב, החוקרים המובילים את מחקר RECOVERY הפסיקו את הגיוס של חולים לזרוע הטיפול בקולכיצין בשל העדר תועלת בחולים שאושפזו עם COVID-19. ועדת המעקב לא מצאה עדויות משכנעות לכך שגיוס חולים נוספים יוביל לשיפור משמעותי בשיעורי ההישרדות של חולים עם זיהום בנגיף הקורונה.

 

מחקר RECOVERY כבר זיהה שתי תרופות נוגדות-דלקת – Dexamethasone ו-Tocilizumab – העשויות להביא לשיפור סיכויי ההישרדות של חולים עם זיהום חמור בנגיף הקורונה. לאור זאת, מאכזב היה לגלות כי קולכיצין, המשמש באופן נרחב לטיפול בגאוט ומצבים דלקתיים אחרים, לא נמצא יעיל בחולים אלו.

 

במחקר RECOVERY נבחן מגוון רחב של טיפולים אפשריים כנגד COVID-19 ב-180 בתי חולים בבריטניה, אינדונזיה ונפאל. החל מחודש נובמבר האחרון, המחקר כלל זרוע להשוואת קולכיצין אל מול טיפול סטנדרטי.

 

ועדת המעקב בחנה את הנתונים מניתוח ראשוני שהתבסס על 2,178 מקרי תמותה מבין 11,162 חולים, 94% מהם טופלו בסטרואידים דוגמת Dexamethasone. מהתוצאות עלה כי לא היו הבדלים מובהקים סטטיסטית בתוצא העיקרי, שיעורי תמותה לאחר 28 ימים, בין חולים בקבוצת הטיפול בקולכיצין לעומת אלו בקבוצת הטיפול הסטנדרטי (20% לעומת 19%; יחס סיכון של 1.02, p=0.63).

 

המעקב אחר החולים נמשך בימים אלו והתוצאות יפורסמו בהקדם האפשרי. עד כה, לא תועדו עדויות משכנעות להשפעה של קולכיצין על התוצאים הקליניים בחולים מאושפזים עם COVID-19. הגיוס למחקר נמשך לזרועות הטיפול האחרות – אספירין, Baricitinib, קוקטייל הנוגדנים של רגנרון ובבתי חולים נבחרים, Dimethyl Fumarate.

 

החוקרים מדווחים כי למרות שהם מאוכזבים מהתוצאות השליליות של טיפול בקולכיצין, עדיין מדובר במידע חשוב להמשך הטיפול בחולים עם זיהום בנגיף הקורונה.

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<