חדשות

האם נדרש צום לפני צנתור לבבי אלקטיבי? (מתוך כנס מטעם SCAI)

26/05/2020

 

מנתונים חדשים שהוצגו במהלך כנס מטעם ה-Society for Cardiovascular Angiography & Interventions עולה כי אין צורך בצום לפני צנתור כלילי לא-דחוף, לאחר שלא זוהו הבדלים בבטיחות הפרוצדורה כאשר בוצעה לאחר צום, או ללא צום.

 

החוקרים השלימו את מחקר CHOW NOW (Can We Safely Have Our Patients Eat With Cardiac Catheterization – Nix or Allow), מחקר חד-מרכזי, פרוספקטיבי, אקראי, בו נערכה השוואה בין בטיחות צנתור כלילי ללא-צום אל מול הפרוטוקול הנוכחי הכול צום טרם הפרוצדורה. מדגם המחקר כלל 599 חולים שהופנו לצנתור כלילי לא-דחוף בבית חולים אחד.

 

משתתפים בקבוצת הצום התבקשו לא לאכול דבר לאחר חצות, אך יכלו לשתות נוזלים צלולים עד שעתיים לפני הפרוצדורה, בעוד שאלו שלא היו בצום לא נדרשו לכל מגבלות טרם הפרוצדורה, ללא תלות במועד הצנתור הכלילי. התוצא העיקרי היה משלב של דלקת ריאות על-רקע אספירציה, יתר לחץ דם טרם הפרוצדורה היפוגליקמיה או היפרגליקמיה לפני הפרוצדורה, היארעות בחילות/הקאות ונפרופתיה על-רקע חומר ניגוד.

 

מבין 599 המשתתפים, 306 נכללו בקבוצת הצום טרם הפעולה ו-293 לא צמו לפני הצנתור הכלילי. גיל המשתתפים הממוצע עמד על 67 שנים, שליש סבלו מסוכרת, 40% אובחנו עם תסמונת כלילית חדה וב-23% הושלמה התערבות כלילית מילעורית.

 

החוקרים לא זיהו הבדלים מובהקים סטטיסטית בין הקבוצות בתוצאים העיקריים או המשניים. בקרב אלו שלא צמו, 11.3% מהמשתתפים ענו על התוצא העיקרי, זאת בהשוואה ל-9.8% מאלו שצמו כמקובל. מהנתונים עלה כי השלמת ההתערבות ללא צום הייתה לא-נחותה בהשוואה לצום טרם ההתערבות בהערכת התוצא העיקרי.

 

החוקרים לא זיהו הבדלים בין צום סטנדרטי ובין התערבות ללא צום בהערכת שיעורי התמותה באשפוז (0.3% לעומת 0.7%, בהתאמה), מדד שביעות רצון של המטופל (ממוצע של 4.4 לעומת 4.5, בהתאמה) וממוצע העלות הכוללת של האשפוז.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מהממצאים עולה כי אין הבדלים מובהקים סטטיסטית בשיעור האירועים החריגים במקרים בהם צנתור כלילי בוצע ללא צום טרם הפרוצדורה, בהשוואה לתוצאות במקרים בהם הפרוצדורה בוצעה לאחר צום לילה.

 

מתוך כנס מטעם SCAI

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<