חדשות

אפילפסיה לאחר חבלת ראש מלווה בפרוגנוזה גרועה יותר (מתוך כנס ה-AANS)

08/07/2020

 

מנתונים שפורסמו במהלך הכנס הווירטואלי מטעם ה-American Association of Neurological Surgeons עולה קשר מובהק סטטיסטית בין חומרת הפגיעה המוחית בחולים לאחר חבלת ראש ובין התפתחות אפילפסיה לאחר-חבלה ופרכוסים, כאשר אפילפסיה לאחר חבלת ראש מלווה בתוצאות גרועות יותר לאחר שנה אחת.

 

החוקרים התבססו על נתונים ממאגר TRACK-TBI, הכולל איסוף נתונים פרוספקטיבי אודות למעלה מ-2,700 חולים לאחר חבלת ראש והינו המקור הגדול ביותר לנתונים פרוספקטיביים אודות אפילפסיה לאחר-חבלה.

 

החוקרים זיהו 1,493 חולים עם חבלת ראש ונתונים זמינים לאחר 12 חודשי מעקב. בנוסף, הם זיהו 182 ביקורות אורתופדיות שהיו במעקב פרוספקטיבי בשל פציעות, אך לאו דווקא חבלת ראש ו-210 ביקורות שהיו חברים של החולים ולא חוו פציעות, אך התירו לחוקרים לתקנן לגורמים סוציו-אקונומיים וסביבתיים.

 

מבין 1,493 החולים לאחר חבלת ראש, ב-41 חולים (2.7%) נקבעה אבחנה של אפילפסיה לאחר-חבלה, כפי שנקבע לפי שאלון NINDS, אשר נועד לזהות תסמיני אפילפסיה לאחר חבלת ראש. בביקורות לא תועדו דיווחים של תסמיני אפילפסיה בכלי הסקירה.

 

החוקרים מציינים כי שיעור של 2.7% עולה בקנה אחד עם דיווחים קודמים בנושא.

 

בהשוואת חולים לאחר חבלת ראש אשר פיתחו ואלו שלא פיתחו אפילפסיה לאחר חבלה, החוקרים לא זיהו הבדלים מגדריים, אם כי זוהתה מגמה של גיל צעיר יותר בקרב אלו שפיתחו אפילפסיה לאחר חבלת ראש (גיל ממוצע של 35.4 שנים באלו עם נזק לאחר חבלה, לעומת 41.5 שנים באלו ללא היסטוריה דומה).

 

גורם סיכון מג'ורי להתפתחות אפילפסיה לאחר-חבלה היה מדד GCS בעת ההתייצגות. בקרב אלו עם מדד GCS נמוך מ-8 נקודות, עדות לנזק חמור, שיעור אפילפסיה לאחר חבלה עמד על 6% לאחר 6 חודשים ועל 12.5% לאחר שנה אחת. מנגד, באלו עם מדד GCS בטווח 13-15 נקודות, עדות לנזק מינורי, היארעות אפילפסיה לאחר חבלה עמדה על 0.9% לאחר 6 חודשים ועל 1.4% לאחר שנה אחת.

 

בדיקות הדמיה בשתי הקבוצות העידו כי נוכחות דימום בבדיקת CT לוותה בסיכון מוגבר משמעותית לאפילפסיה לאחר חבלה.

 

מדד GOSE (Glasgow Outcome Scale Extended) לאחר 12 חודשים עמד על 7 נקודות באלו ללא אפילפסיה לאחר חבלה, עדות להחלמה טובה עם פגמים מינוריים, בעוד שמדד GOSE באלו עם אפילפסיה לאחר חבלה עמד על 4.6 נקודות, עדות למוגבלות בדרגה מתונה-עד-חמורה.

 

מניתוח רב-משתני עלה כי מדד GOSE נמוך נקשר בקשר בלתי-תלוי עם אפילפסיה לאחר חבלה, לאחר תקנון למדד GCS, ממצאים בבדיקת CT של הראש וגיל.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-American Association of Neurological Surgeons

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<