חדשות

ניתוחים מטבוליים מורידים את הסיכון לתמותה ולאירועים קרדיווסקולריים חריפים בסובלים מהשמנת יתר ויתר לחץ דם PLOS MEDICINE) )

05/11/2020

מאת נעה גנזבורג, Bsc

מחקר חדש, מבוסס מאגרי מידע ומבוקר שנערך בשוודיה מצא כי ניתוחים מטבוליים, כמו מעקף קיבה וקיצור קיבה (שרוול)  קשורים לירידה בסיכון לאירועים קרדיווסקולריים חריפים בסובלים מיתר לחץ דם והשמנת יתר חולנית. החוקרים מציעים כי ניתוחים מטבוליים אלו צריכים להשקל כטיפול בחולים עם יתר לחץ דם והשמנת יתר.

יתר לחץ דם והשמנת יתר הם גורמים מובילים לתמותה ופגיעה בתפקוד הפיזי. בעוד שניתוחים מטבוליים מציעים רמיסיה מכמה מצבי תחלואה מטבוליים, והורדת הסיכון לאירועים לבביים חריפים בחולי סוכרת סוג 2 ובסובלים מהשמנת יתר חולנית, אך ההשפעה על מטופלים עם יתר לחץ דם עודנה לא חד משמעית. מחקר חדש ניסה להעריך את ההשפעה של ניתוחים מטבוליים על אירועים קרדיווסקולריים ותמותה בחולים הסובלים מהשמנת יתר חולנית- כאלה שה-BMI שלהם גבוה מ-35  ק"ג/מ2 ויתר לחץ דם, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית.

מחקר העוקבה כלל 11,863 מטופלים עם השמנת יתר חולנית ויתר לחץ דם גבוה המטופל תרופתית שעברו ניתוח מטבולי, וקבוצת ביקורת מותאמת של 26,199 משתתפים שלא עברו ניתוח וסבלו מיתר לחץ דם. המשתתפים הותאמו לפי גיל, מין ,ואזור מגורים לפי יחסי התאמה שונים בין 1:1 ל-1:9. החוקרים השתמשו במידע שהגיע משלושה מאגרי מידע שונים בשוודיה וסקנדינביה; יעד המחקר העיקרי היה אירועים קרדיווסקולרים מג'וריים (ר"ת MACE-  major adverse cardiovascular event) שהוגדרו כאירוע ראשוני של ACS (או acute coronary syndrome), אירוע מוחי-וסקולרי, תמותה קרדיווסקולרית לאחר טיפול רפואי, או תמותה לבבית לא מטופלת.

גיל המשתתפים הממוצע היה 52 שנים (+-7.46 שנים). 65.8% מהמשתתפות היו נשים (בסך הכל, 7810 משתתפות). ה-BMI הממוצע היה 41.9 (+-5.43) ק"ג/מ2. מקרי MACE אירעו ב-379 מהמטופלים שנותחו וב-1125 משתתפים מקבוצת הביקורת (3.2% לעומת 4.5%). לאחר התאמות ליתר לחץ דם, תחלואה מקבילה, ורמת השכלה, הירידה בסיכון שנמצאה בקבוצת הטיפול (שנותחה) נותרה משמעותית, עם HR של 0.73, ו-95% confidence intervals [CIs] 0.64–0.84, P < 0.001). המטופלים בקבוצת הטיפול הציגו ירידה בסיכון לאירועי ACS (עם HR מותאם 0.52) ונטייה לירידה בסיכון לאירועים מוחיים וסקולריים (HR מתואם 0.81) , בהשוואה לקבוצת הביקורת.

החוקרים מסכמים כי במטופלים עם יתר לחץ דם והשמנת יתר חולנית שעוברים ניתוח מטבולי נראית ירידה בסיכון ל-MACE ותמותה מכל סיבה בהשוואה למטופלים עם יתר לחץ דם מהאוכלוסיה הכללית. הם מסייגים כי מגבלות המחקר היו מידע מועט לגבי ה-BMI וההיסטוריה של עישון בקבוצת הביקורת, ובכך שהמחקר לא היה אקראי במבנהו.

 

PLOS MEDICINE Published: September 15, 2020

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<