חדשות

אדישותהינה סמן מוקדם לדמנציה פרונטו-טמפוראלית (Alzheimer's Dement)

25/12/2020

 

אדישות הינה סמן מוקדם לדמנציה פרונטו-טמפוראלית ועשויה לנבא הידרדרות קוגניטיבית בעתיד, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Alzheimer's & Dementia. מהנתונים עולה כי אפתיות מופיעה מוקדם במהלך דמנציה פרונטו-טמפוראלית גנטית, עוד לפני ליקוי קוגניטיבי, עדות לשינויים החלים במוח.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון אם אפתיות מתפתחת בשלב קדם-תסמיני בחולים עם דמנציה פרונטו-טמפוראלית על-רקע גנטי וקשורה עם ליקוי קוגניטיבי ואטרופיה מוחית.

 

מדגם המחקר כלל 304 נשאים קדם-תסמיניים של מוטאציות MAPT, GRN, או C9orf72 ו-296 קרובי משפחה ללא מוטאציות. כל המשתתפים השלימו הערכה קלינית ובדיקת MRI בתחילת המחקר וכל שנה למשך שנתיים. החוקרים בחנו את השינויים באפתיות, תפקוד קוגניטיבי ונפח חומר לבן והקשר בין שינויים אלו.

 

מהנתונים עולה כי חומרת אפתיות עלתה עם הזמן בקרב נשאי המוטאציות, אך לא בקבוצת הביקורת. בנשאים קדם-תסמיניים, אפתיות בתחילת הדרך ניבאה הידרדרות קוגניטיבית לאורך שנתיים, אך לא להיפך. הממצאים העידו על קשר בין התקדמות אפתיות ובין נפח החומר האפור באזור הפרונטאלי והסינגולייט.

 

לסיכום, ממצאי המחקר מעידים כי אפתיות הינה סמן מוקדם לשינויים על-רקע דמנציה פרונטו-טמפוראלית ומנבאת הידרדרות תת-קלינית בתפקוד הקוגניטיבי עוד לפני התפתחות דמנציה. מכאן עולה כי אפתיות עשויה לשמש כגורם הפיך בחולים בסיכון לדמנציה פרונטו-טמפוראלית.

 

Alzheimer's Dement. 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<