חדשות

למשלב Ezetimibe עם Atorvastatin תועלת רבה יותר בטיפול בחולים עם מוטאציה בגן ABCG5 או ABCG8 (מתוך Lipids Health Dis.)

14/01/2020

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

ממצאי מחקר חדש, שפורסמו בכתב העת Lipids in Health and Disease, עולה כי טיפול משולב ב-Ezetimibe  (אזטרול) עם Atorvastatin (ליפיטור) (התכשיר המשולב הוא אטוזט) עשוי לספק תועלת רבה יותר לחולים עם היפרכולסטרולמיה ומוטאציה בגן ABCG5 או ABCG8.

 

החולים שיערו כי בחולים עם היפרכולסטרולמיה עם מוטאציה בגן ABCG5 או ABCG8 תהיה תגובה טובה יותר לטיפול ב-Ezetimibe, בהשוואה לאלו ללא מוטאציות אלו, לאור העובדה כי Ezetimibe יעיל מאוד בחולים עם Sitosterolemia משנית למוטאציות בגן ABCG5 או ABCG8.

 

החוקרים סקרו את הרשומות הרפואיות הממוחשבות של 321 חולים עם היפרכולסטרולמיה אשר קיבלו מרשם לטיפול ב-Ezetimibe במינון יומי של 10 מ"ג, בנוסף לטיפול ב-Atorvastatin במינון יומי של 10 מ"ג והשלימו בדיקה של הגנים ABCG5 או ABCG8 בין 2006-2017. המשתתפים סווגו לשתי קבוצות על-פי נוכחות או העדר מוטאציות ABCG5 או ABCG8. החוקרים השוו את אחוז הירידה בריכוז LDL, כמו גם את רמות LDL שהשיגו המטופלים בשתי הקבוצות.

 

מהנתונים עולה כי ב-26 משתתפים (8%) זוהו מוטאציות רלבנטיות בגני ABCG5 או ABCG8. מאפייני הבסיס תחת טיפול ב-Atorvastatin במינון יומי של 10 מ"ג היו דומים בין שתי הקבוצות.

 

החוקרים מדווחים כי אחוז הירידה בריכוז LDL בקרב מטופלים עם עדות למוטאציות בגנים אלו היה גדול יותר משמעותית, בהשוואה למטופלים ללא מוטאציות בגנים אלו (28% לעומת 39%, p<0.05). כתוצאה מכך, ריכוז LDL שהשיגו מטופלים עם עדות למוטאציות בגנים האמורים היה נמוך משמעותית, בהשוואה לזה שהשיגו מטופלים ללא מוטאציות אלו (87 מ"ג/ד"ל לעומת 72 מ"ג/ד"ל, p<0.05).

 

ממצאים אלו מרמזים כי משלב Ezetimibe עם Atorvastatin עשוי להיות בעל השפעה גדולה יותר על פרופיל השומנים בחולים עם מוטאציות בגני ABCG5 או ABCG8.

 

Lipids Health Dis. 2020;19(1):3

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<