חדשות

הערך המוסף של מדדים קליניים פשוטים לניבוי תמותה במטופלים עם דליפה אאורטלית/מאת ד''ר יעקב גולדשטיין, האיגוד הקרדיולוגי

16/01/2020

דליפה משמעותית המודינמית (בינונית-קשה או קשה) של מסתם אאורטלי (ר"ת AR) מאפשרת לעיתים קרובות, שנים של שרידה אסימפטומטית, בגלל המנגנונים ההמודינמיים הקומפנסטוריים  adaptive remodeling, אך עם הזמן עלולים לגרום לדה קומפנסציה ואז התחזית גם לאחר התערבות, פחות טובה):

  1. עליה בנפח פעימה או LVSV: נפח הדליפה השב לחדר (ר"ת RegV), מעלה את הנפח הסוף דיאסטולי LVEDV , ובהתאם ל Starling mechanism מעלה  LVSV, אך כתוצאה של הגדלת ה  RegV יחד
  2. עם ירידה בתנגודת הפריפרית, גורמים ל ירידת לחץ דם דיאסטולי (ר"ת DBP), העלולה עם הזמן להפחית פרפוזיה מיו קרדיאלית,
  3. עומס הנפח הנוצר על LV עשוי לגרום לשפעול מערכת פרא סימפתטית ולהוריד את הדופק מנוחה (ר"ת RHR) השכיח יותר במצב הקומפנסטורי במטופלים אלה העלול להעלות יותר את ה RegV ואולי להחמיר את המצב. במחקרים באוכלוסיות ללא מחלות מסתם עלייה ב RHR כרוכה בתמותה מוגברת.

למעשה אין מחקרים אשר בדקו מה השפעת ערכי הבסיס של DBP ו  RHR במטופלי AR בינונית – קשה או קשה על התוצאים בטווח הרחוק.

מטרת המחקר:

לחקור את המשמעות הפרוגנוסטית של ערכי DBP ו RHR במטופלי AR והאם פרמטרים אלה הנמדדים רוטינית עשויים לחזות באופן בלתי תלוי בהנחיות המקובלות כטריגר להחלפת מסתם (ר"ת AVR, הנחיות הכוללות סימפטומים, תפקוד חדר שמאל ר"ת LVEF, ומדד קוטר סוף סיסטולי מנורמל ר"ת LVESDi), את הקשר לתמותה מכל סיבה.

 

שיטות:

מחקר אשר נערך ב Mayo Clinic על כל המטופלים העוקבים עם AR בינונית-קשה או קשה, אשר אותרו רטרוספקטיבית בין 2006-2017 ובדק את האסוציאציה בין מוות מכל סיבה לבין מדדי DBP ו RHR אשר נבדקו רוטינית.

תוצא עיקרי נקבע כמוות מכל סיבה מרגע ביצוע האקו TTE בבסיס, עד ה AVR אם בוצע, או עד הביקור האחרות משך תקופת המעקב תחת טיפול תרופתי, או עד המוות.

לתוצאות ולמסקנות באתר האיגוד הקרדיולוגי - הקליקו כאן

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני