חדשות

שילוב אידוי עם עישון סיגריות רגילות מלווה בסיכון מוגבר לאירועים מוחיים בצעירים (American Journal of Preventive Medicine)

21/01/2020

 

במבוגרים צעירים ובגיל העמידה אשר נוהגים לאייד ולעשן סיגריות הסיכון לאירוע מוחי גבוה יותר, בהשוואה לאלו הנוהגים לצרוך ניקוטין רק באחת הדרכים, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת American Journal of Preventive Medicine.

 

החוקרים בחנו את הנתונים מסקר בשנים 2016-2017 אודות למעלה מ-161,000 משתתפים בגילאי 18-44 שנים. מבין אלו, 4.8% נהגו לעשן סיגריות רגילות וכן השתמשו בסיגריות אלקטרוניות; 7.8% נהגו לעשן סיגריות רגילות בלבד ו-2.7% דיווחו על אידוי בלבד.

 

בהשוואה לאלו שלא נהגו לעשן כלל, בקרב אלו שדיווחו על אידוי, עם או בלי עישון סיגריות רגילות, תועדה שכיחות גבוהה יותר של שמנים, לא-נשואים, אשר נהגו לשתות אלכוהול באופן מופרז. עוד תועדה בקבוצה זו שכיחות גבוהה יותר של מבוגרים שפרשו מהלימודים במכללה או ללא השכלה על-תיכונית.

 

בקרב מעשנים פעילים תועד סיכון גבוה ב-59% לאירוע מוחי, בהשוואה לאלו שלא עישנו כלל. בקרב מעשנים לשעבר, אשר דיווחו על אידוי בלבד כעת הסיכון לאירוע מוחי היה גבוה פי 2.5.

 

בהשוואה לאלו שלא עישנו, בקרב אלו שדיווחו על עישון ואידוי תועד סיכון גבוה כמעט פי שלוש לאירוע מוחי, גם לאח תקנון לגורמי סיכון אחרים לאירוע מוחי, כולל יתר לחץ דם ורמות כולסטרול גבוהות. בקרב אלו שנהגו לעשן ולאייד תועד גם סיכון גבוה כמעט כפליים לאירוע מוחי, בהשוואה לאלו שנהגו לעשן סיגריות רגילות בלבד.

 

החוקרים כותבים כי בניגוד לטענות כיום לפיהן סיגריות אלקטרוניות מהוות חלופה בטוחה יותר לעישון במבוגרים צעירים, ממצאי מחקר הנוכחי מעידים כי מעבר מסיגריות רגילות לסיגריות אלקטרוניות לא הפחית את הסיכון לאירוע מוחי בצעירים.

 

American Journal of Preventive Medicine, online January 6, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני