חדשות

מרבית תושבי ספרד נמצאו שליליים בבדיקה סרולוגית לנגיף הקורונה (The Lancet)

10/07/2020

 

מנתונים שפורסמו בכתב העת The Lancet עולה כי מרבית תושבי ספרד נמצאו שליליים בסקר סרולוגי לזיהום ב-SARS-CoV-2, גם באזורים בהם תועדה שכיחות גבוהה מאוד של המחלה הזיהומית. במרבית המקרים המאושרים בבדיקת PCR זוהו נוגדנים כנגד הנגיף, אך בשיעור משמעותי מאלו עם תסמינים מתאימים ל-COVID-19 לא בוצעה בדיקת PCR ולפחות שליש מהזיהומים שזוהו בבדיקה סרולוגית היו בנבדקים ללא-תסמינים.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ספרד הינה אחת המדינות באירופה שנפגעו בצורה הקשה ביותר ממגפת COVID-19. סקרים סרולוגיים מהווים כלי חשוב להערכת היקף המגפה, לאור היקף המקרים אסימפטומטים והגישה המוגבלת לבדיקות אבחנתיות. כעת הם השלימו מחקר ארצי במטרה להעריך את היקף הנבדקים החיוביים בבדיקה סרולוגית בכלל ספרד ובאזורים מסוימים במדינה.

 

החוקרים בחרו 35,883 משקי בית, אשר סווגו לפי העיר והמחוז, כאשר כל התושבים הוזמנו להשתתף. בתקופה שבין 27 באפריל ועד 11 במאי, 61,075 משתתפים (75.1% מכלל אלו עימם יצרו קשר במשקי הבית הנבחרים) השיבו לשאלון אודות היסטוריית תסמינים מתאימים ל-COVID-19 וגורמי סיכון, השלימו בדיקת נוגדנים, ובמידה ונתנו הסכמתם, תרמו דגימת דם לבדיקות נוספות, כולל בדיקה אימונית.

 

שיעור הנבדקים החיוביים באוכלוסיה לנוגדנים כנגד נגיף SARS-CoV-2 עמד על 5% לפי בדיקת הנוגדנים ועל 4.6% לפי הבדיקה האימונית, עם טווח סגוליות-רגישות של 3.7% (כאשר שתי הבדיקות חזרו חיוביות) עד 6.2% (כאשר בדיקה אחת הייתה חיובית), ללא הבדלים מגדריים ושכיחות נמוכה יותר של תוצאת נוגדנים חיובית בילדים מתחת לגיל 10 שנים (פחות מ-3.1% מבדיקות הנוגדנים).

 

מהנתונים עולה שונות גיאוגרפית משמעותית, כאשר שיעורי ההימצאות היו גבוהים יותר משמעותית סביב מדריד (מעל 10% מהנבדקים) ונמוכים יותר באזורי החוף (פחות מ-3%).

 

שיעור הנבדקים החיוביים לנוגדנים עם תוצאת PCR חיובית למעלה משבועיים טרם ביקור המחקר נע בין 87.6% ועד 91.8%. בקרב 7,273 משתתפים עם אובדן חודש ריח, או לפחות שלושה תסמינים, שיעור הנבדקים החיוביים לנוגדנים כנגד הנגיף נע בין 15.3% ועד 19.3%.

 

כשליש מהנבדקים שנמצאו חיוביים כנגד הנגיף היו אסימפטומטים, כאשר שיעור זה נע בין 21.9% ועד 35.8%. רק 19.5% מהמשתתפים עם תסמינים אשר היו חיוביים לבדיקת הנוגדנים בשתי הבדיקות דיווחו על בדיקת PCR קודמת.

 

ממצאי המחקר מדגישים את הצורך בהקפדה על אמצעי בריאות הציבור למניעת גל מגפה חדש.

 

 

The Lancet 2020

 

הערת מערכת:

גם בארץ מתבצע סקר סרולוגי אשר תוצאותיו עדיין לא דווחו וחשוב לבחון את הממצאים אל מול הנתונים מספרד.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<