חדשות

חולי סרטן בהפוגה בסיכון מוגבר להתפתחות מחלה חמורה על-רקע COVID-19 (מתוך JNCI Cancer Spectr)

27/01/2021

 

מחקרים קודמים העידו כי חולי סרטן המאושפזים ואלו המקבלים טיפול אונקולוגי פעיל מצויים בסיכון גבוה לסיבוכים על-רקע COVID-19. כעת, במאמר שפורסם בכתב העת JNCI Cancer Spectrum מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי גם חולים עם ממאירות בהפוגה מצויים בסיכון מוגבר לסיבוכי המחלה הזיהומית.

 

החוקרים מסבירים כי הסיכון המוגבר לתחלואה ותמותה בקרב חולי סרטן עם זיהום בנגיף הקורונה עשוי לנבוע מגיל, מחלות רקע, עישון, חשיפה לטיפול רפואי וטיפולים אונקולוגיים, כאשר הממאירות עשויה לתרום באופן חלקי לסיכון המוגבר לסיבוכים.

 

מרבית המחקרים עד כה התמקדו בחולים מאושפזים עם מחלה חמורה על-רקע COVID-19, כך שלא הייתה אפשרות לנתח היטב את הקשר בין ממאירות ובין חומרת COVID-19. כעת השוו החוקרים את תוצאות זיהום בנגיף הקורונה ב-323 חולים שנכללו במחקר מבוסס-אוכלוסיה לפני המגפה (67 חולי סרטן, 256 חולים ללא-ממאירות). מבין החולים עם ממאירות, 18 היו חולי סרטן פעיל ו-49 אובחנו עם ממאירות בהפוגה.

 

לאחר תקנון למשתנים דמוגרפיים, הרגלי עישון ומחלות רקע, אבחנה של ממאירות נקשרה באופן בלתי-תלוי עם סיכון גבוה כפליים לאשפוז (יחס סיכויים של 2.16, רווח בר-סמך 95% של 1.12-4.18) וסיכון גבוה כמעט פי שש לתמותה לאחר 30 ימים (יחס סיכויים של 5.67, רווח בר-סמך 95% של 1.49-21.59).

 

התוצאות היו גרועות יותר בנוכחות ממאירות פעילה, אך גם חולים עם ממאירות בהפוגה היו בסיכון גבוה יותר, בהשוואה לאלו ללא היסטוריה של מחלה ממארת.

 

הממצאים הללו מדגישים את החשיבות הקריטית של מניעת חשיפה לנגיף הקורונה והפחתת הסיכון לזיהומים בחולי סרטן.

 

 

JNCI Cancer Spectr. Published online January 21, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

 

הערת מערכת:

אתם מוזמנים לצפות בהרצאתו של פרופ' עידו וולף מתוך הכנס הוירטואלי "שנה לקורונה- מה למדנו ?" שבה התייחס לסיכון לתחלואת קורונה קשה בחולי סרטן .

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<