חדשות

אקופונקטורה יעילה כמו טיפול תרופתי למניעת מיגרנה (Headache)

08/04/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Headache מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולות עדויות נוספות התומכות בתועלת של אקופונקטורה במניעת מיגרנה, עם יעילות דומה לטיפול תרופתי ופחות תופעות לוואי.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אקופונקטורה הינה אפשרות זמינה יותר ויותר למניעה וטיפול במיגרנה, אך התועלת של התערבות זו עדיין נתונה בספק, בהשוואה לטיפול תרופתי. כעת הם השלימו סקירה שיטתית של נתונים ממחקרים אקראיים להשוואת התועלת של אקופונקטורה אל מול טיפול תרופתי מקובל למניעת מיגרנה.

 

החוקרים ערכו חיפוש במאגרי Pubmed ו-Scopus וכללו בסקירה מחקרים אקראיים שפורסמו בשפה האנגלית, שכללו משתתפים מבוגרים והשוו את התוצאות הקליניות של אקופונקטורה אל מול טיפול תרופתי סטנדרטי למניעת מיגרנה בחולים עם אבחנה של מיגרנה כרונית או אפיזודית, עם או ללא אאורה.

 

הסקירה כללה 7 מחקרים קליניים, עם סך כולל של 1,430 משתתפים. חלק מהמחקרים הללו מצאו כי אקופונקטורה הייתה יעילה יותר מטיפול תרופתי סטנדרטי למניעת מיגרנה; עם זאת, קשה לנתח את תוצאות הסקירה לאור הטרוגניות ניכרת באיסוף הנתונים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי הסקירה מעידים כי יש עדויות לפיהן אקופונקטורה דומה ביעילות ומלווה בפחות תופעות לוואי, בהשוואה לחלק גדול מהטיפולים התרופתיים הקיימים למניעת מיגרנה.

 

Headache. 2020;60(2):309-317

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני