הרצאות מצגות

סרטן ראש צוואר - האיום הנסתר : סיכום כנס מדיה באנטרוופן, בלגיה מה-23/1

08/02/2009

ב-23/1/09 התקיים כנס מדיה באנטוורפן, בלגיה, שבו הוצגו לאנשי תקשורת בתחום הרפואה מרחבי אירופה עדכונים ונתונים חשובים הנוגעים לסרטן ראש צוואר.

המפגש אורגן ביוזמת חברת מרק-סרונו יצרנית ומשווקת הארביטוקס (CETUXIMAB ) וכלל הרצאות עדכון ע"י המומחים המובילים באירופה בתחום זה.

אחד ה"טריגרים" לקיום המפגש הוא סקר דעת קהל שהתקיים לאחרונה ואשר ממנו התברר שלמרות שמדובר בסוג הסרטן השישי בשכיחותו, ושמדובר גם בסרטן קטלני במיוחד - המודעות לסרטן זה נמוכה ביותר. 75% מנשאלי הסקר הרב לאומי לא שמעו או ידעו על קיומו של סרטן ראש הצוואר. כותרת המפגש לכן היא סרטן ראש צוואר - האיום הנסתר.

אנו שמחים להביא כאן סיקור מצולם ומוקלט של ההרצאות המרכזיות מהמפגש, אך לפני כן הנה מס' עובדות חשובות ומעניינות הנוגעות לסרטן ראש הצוואר:

 • ע"פ הסקר (שנקרא about space ) עולה כאמור ש-75% מהנשאלים לא הכירו כלל את המונח סרטן ראש צוואר
 • מדובר כמובן על Squamous cell carcinoma ובקיצור SCCHN
 • מרבית הגידולים מופיעים בבית הבליעה, בלוע ובגרון
 • מידי שנה מתגלים בעולם  500,000 מקרים חדשים של SCCHN , מדורג כסרטן השישי בשכיחותו
 • 60% מהמטופלים מאובחנים בשלב המקומי, אך 40% מאובחנים כבר בשלב הגרורתי
 • ההישרות בשלב הגרורתי היא של כ-6-9 חודשים בלבד
 • גורמי הסיכון המרכזיים הם עישון, אלכוהול, חשיפה לשמש, תזונה גרועה.
 • הסימפטומים של SCCHN אינם ספציפים וכוללים כאב גרון, צרידות, קושי בבליעה וכד'.
 • בשלב הראשוני והמקומי של המחלה הטיפול יהיה לרוב ניתוחי או הקרנתי. ההישרדות בשלב זה היא טובה ונעה בין 60-90% למשך 5 שנים.
 • בשלב המקומי המתקדם הטיפול ישלב מס' אמצעים ביחד: ניתוח, הקרנות, כמותרפיה וטיפול ביולוגי (ארביטוקס). השילוב של ארביטוקס עם הקרנות אף מאושר בישראל במסגרת סל הבריאות. הפרוגנוזה של מחלה מקומית מתקדמת היא הישרדות של עד 30% ב-5 שנים.
 • בשלב הגרורתי הטיפול הוא כמותרפי. שילוב של ארביטוקס עם כימותרפיה שיפר את ההישרדות בכ-3 חודשים.
 • ככלל מדובר כאמור במחלה קשה הפוגעת מאוד באיכות החיים ובמערכות נוספות, והטיפול בה הוא בהחלט אתגר משמעותי לצוות הרפואי.

המסר המרכזי הוא כמובן העלאת מודעות למחלה קשה זו, וכתוצאה מכך לגילוי מוקדם יותר. עקב הסימפטומים הלא ספציפיים יש חשיבות רבה לחשוד באפשרות זו כאשר טיפול מקובל אינו מסייע לסימפטומים, ולמטופל יש את גורמי הסיכון.

לצפייה והאזנה להרצאתו של פרופ' ז'אן לואיס שהציג את עיקרי הסקר והעובדות המרכזיות הנוגעות ל-SCCHN - נא להקליק כאן.  למצגת השקפים הכוללת את העובדות המרכזיות - נא להקליק כאן.

הרצאה מאלפת שסקרה את הטיפולים שהיו קיימים בעבר ובהווה ניתנה ע"י פרופ' וילקה וניתן לצפות בה בקישור זה, כאן. במצגת בלבד ניתן לצפות כאן

את הטיפולים החדשים, לרבות אפשרות הטיפול בארביטוקס , הציג פרופ' ורמורקן , וניתן לצפות בהרצאתו - כאן.  במצגת השקפים ניתן לעיין בקישור זה .  מחקר ה-EXTREME שהוצג ע"י פרופ' ורמורקן ותואר על ידו כמחקר "אמיץ" הראה למעשה לראשונה שיפור מזה כמה עשרות שנים בתוחלת החיים של חולים בשלב הגרורתי. במחקר כזכור הושווה הטיפול בארביטוקס + כמותרפיה מבוססת פלטיניום, בטיפול המקובל של כמותרפיה מבוססת פלטיניום בלבד.

בעקבות מחקר זה , כפי שעדכן פרופ' ורמורקן, הטיפול בארביטוקס בשלב הגרורתי אושר כעת כטיפול קו ראשון.

במסגרת מסיבת העיתונאים שהתקיימה הועלתה שאלה לגבי הרלבנטיות של סטטוס ה-KRAS בסרטן ראש צוואר (מסתבר שבגלל סוג הסרטן ה-KRAS אינו רלבנטי לזיהוי החולים המגיבים לטיפול).

כתבנו ניסה לברר אם קיים נסיון מעשי או מחקרי לבצע סקר לגילוי המחלה. פרופ' ז'אן לואיס ציין שמתקיים כיום מחקר בצרפת לבדיקת האפקטיביות של ביצוע סקר לגילוי מוקדם בקרב אוכלוסיה עם גורמי הסיכון העיקריים. עם זאת, הוא ציין ןהדגיש כי לדעתו, הדרך הנכונה היא הגברת המודעות, בעיקר בקרב המטופלים עצמם , רופאי הקהילה (שרצוי שיעלו חשד לאפשרות זו במידה והתלונות האופייניות אינן נעלמות לאחר טיפולים מתאימים בכאבי ודלקות גרון ולוע), וכן גם רוקחים שכן במקרים רבים, המטופלים מנסים לטפל בסימפטומים באמצעות תרופות OTC , ולכן במקרה של לקוח שחוזר פעמים רבות ומבקש פתרון לסימפטומים האופיינים, והוא בעל גורמי הסיכון של עישון/אלכוהול, רצוי להפנותו להמשך בירור.

מידע נוסף על סרטן ראש צוואר ניתן לקבל באתר Global Cancer News

הערת גילוי נאות: כתב אי-מד היה אורח החברה בכנס זה.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<