חדשות

המכון לחקר הסרטן באנגליה והקולג' המלכותי לרפואה כללית מביעים תמיכה במדיניות הארגון לבריאות הציבור הבריטי הממליצה על שימוש בסיגריות אלקטרוניות לגמילה מעישון סיגריות טבק בעירות (UK RESEARCH)

14/05/2019

מאת מערכת אי-מד

לאור פרסומים אחרונים לפיהם השימוש בסיגריות אלקטרוניות קשור לסיכונים בריאותיים שונים (פרכוסים בבני נוער, לשון שחורה ובעיות דרמטולוגיות )  לבטיחות השימוש בסיגריות אלקטרוניות עדכן המכון למחקר הסרטן באנגליה (*) (UK CANCER RESEARCH) ב-15/4/19 את נייר העמדה שלו בנושא שימוש בסיגריות אלקטרוניות כאמצעי לגמילה מעישון. 

ע"פ נייר העמדה של המכון , סיגריות אלקטרוניות מזיקות הרבה פחות מסיגריות בעירות ולכן יש מקום לעודד מעשנים שאינם מצליחים להיגמל בשיטות אחרות לעשות בהן שימוש לטובת הפסקת עישון.

ברקע מסבירים מומחי המכון כי קיימת תפיסה מוטעית בציבור לפיה  סיגריות אלקטרוניות מזיקות באותה מידה או אף מזיקות יותר מעישון סיגריות בעירות. אולם, לדעת המחברים, המידע המחקרי הקיים עד כה מצביע על ששימוש בסיגריות אלקטרוניות מפחית את הסיכון מכיוון  שסיגריות אלקטרוניות אינן מכילות טבק והן אינן בעירות.

המחברים מציינים כי יש לקחת בחשבון שעישון הוא הגורם הניתן למניעה המשמעותי ביותר לסרטן.

הימנעות מעישון סיגריות בעירות עשויה למנוע 15 סוגי סרטן לפחות,  כולל סרטן ריאה, מעי ולבלב.

חוקרי המכון מציינים עי העדויות שהצטברו עד כה מראות  כי סיגריות אלקטרוניות הן פחות מזיקות מאשר עישון מכיוון שהן אינן מכילות טבק או מלוות בבעירה. בשימוש בסיגריות אלקטרוניות  אין עשן, זפת או חד תחמוצת הפחמן, והמחקרים בהם נבחנו רמות הרעלים המרכזיים הקשורות לשימוש בסיגריות אלקטרוניות מצאו בדרך כלל רמות נמוכות הרבה יותר מאשר בסיגריות בעירות.

המחברים מציינים שאמנם הסיגריות האלקטרוניות מכילות ניקוטין, הידוע כחומר ממכר, אבל מוסיפים שהניקוטין אינו אחראי למרבית הנזקים הנגרמים מעישון סיגריות בעירות. (סרטן ומחלות לב וכלי דם).

המחברים מוסיפים שהראיות שהצטברו עד כה מצביעות על כך שסיגריות אלקטרוניות קרובות הרבה יותר מבחינת פוטנציאל הנזק למוצרים אחרים המבוססים על ניקוטין  והנמצאים בשימוש לצורך גמילה מעישון (NRT), מאשר לשימוש בסיגריות בעירות המכילות טבק.

המחברים מדגישים כי ל- NRT פרופיל בטיחות ויעילות מבוסס היטב,  ולמרות שאין עדיין עדויות חותכות על בטיחותו לטווח ארוך, קיימות עדויות על בסיס אנשים שהשתמשו ב-NRT לאורך שנים לא הדגימו כל עלייה בסיכון לחלות בסרטן או במחלת לב וכלי דם.

המחברים מסכמים העדויות המחקריות הקיימות הובילו את ארגון בריאות הציבור בבריטניה (PHE) ואת הקולג 'המלכותי לרופאים (RCP) לפרסם נייר עמדה המדגיש  את הבטיחות היחסית של מוצרי ניקוטין חלופיים וסיגריות אלקטרוניות בהשוואה לעישון סיגריות טבק בעירות.

המכון לחקר הסרטן בבריטניה פרסם נייר עמדה משותף לארגונים רפואיים רבים, לפיו סיגריות אלקטרוניות מזיקות פחות באופן משמעותי מאשר עישון,  בדומה להצהרת הקולג' המלכותי  לרפואה כללית (**) (RCGP). 

לעדכון באתר UK RESEARCH

     (*) המכון לחקר הסרטן, הוא עמותה שמטרתה לקדם את המחקר על סרטן כדי להציל חיי חולים בסרטן. העמותה מגייסת תרומות מהמדינה, מאנשים פרטיים ומגופים עיסקיים בדומה לאגודה למילחמה בסרטן בישראל. היא ממנת מחקרים על ידיד גופים מובילים והצהרה שלה נחשבת מאוד כבעלת עמדה נקייה ושרואה את טובת החולים לנגד עיניה

(** ) הגוף המקביל לאיגוד רופאי המשפחה של אנגליה

הערת המערכת: צריך להדגיש שהתמיכה של מערכת הבריאות באנגליה בשימוש בסיגריות אלקטרוניות היא כאמצעי עזר, לגמילה מעישון בלבד, בדיוק כמו במדבקות או מסטיקי ניקוטין (שהם כידוע מאושרים כתרופות לגמילה מעישון). ברור שאין מקום לעודד שימוש "כיפי" בסיגריות אלקטרוניות בקרב לא מעשנים , ובמיוחד בני נוער.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<