חדשות

סערה במערכת הבריאות על רקע הודעת האוצר על הפסקת תורנויות השליש של מומחים צעירים (דהמרקר)

05/12/2019

מאת מערכת אי-מד

ע"פ דיווח בדהמרקר, משרד האוצר הודיע למנהלי בתי החולים כי החל מסוף דצמבר 2019 יופסקו באופן מוחלט תורנויות השליש שמבצעים רופאים מומחים צעירים.

כזכור, תורנויות שליש הוסכמו במסגרת ההסדר שנקבע בהסכם הרופאים מ-2011 לפיו רופאים מומחים צעירים , יכולים לעבוד כמה פעמים בחודש לאחר סיום שעות העבודה הרגילות שלהם בפרק הזמן של 5  השנים שלאחר סיום ההתמחות.

ההנחיה החדשה וככל הנראה החד צדדית של האוצר מעוררת סערה והתנגדות במערכת הבריאות. גם במשרד הבריאות הביעו חשש לפי הכתבה כי ביטול התורנויות יגרום לקשיים נוספים על המערכת שגם כך כבר נמצאת בעומס גדול ביותר. 

 ד"ר אורלי וינשטיין, ראש חטיבת בתי החולים במשרד הבריאות שיגרה מכתב לאוצר בו היא מזהירה מתוצאות קשות בשל ביטול התורנויות ומבקשת ממנו לדחות את ההחלטה למספר חודשים שבמהלכם יתקיים דיון .
 
גם בהר"י תוקפים את ההחלטה. יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ציון חגי מצוטט בכתבה כאומר: : "ניצול המצב השלטוני מהווה הוכחה לדיפ סטייט של משרד האוצר. זאת הפעם השנייה בחודשים האחרונים שפקידי האוצר מנסים לפגוע בציבור הרופאים ובחולים במערכת הבריאות הציבורית. פנינו למשרד האוצר בדרישה לבטל את ההחלטה שתפגע ברופאים ובחולים, אך התשובות שקיבלנו אינן מספקות".
 
גם יו"ר ארגון רופאי המדינה ומ"מ יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר זאב פלדמן תקף ההחלטה: "התורנויות הללו הן כלי חשוב המאפשר להשאיר רופאים בכירים בבתי החולים בשעות הערב, להקל על העומס ולטייב את הטיפול בחולים. מוזר ומביך שבשעה שמשרד הבריאות נערך להתמודד עם העומס הנוכחי וזה הצפוי להתגבר בימי החורף בחדרי המיון ובמחלקות האשפוז, פוגע משרד האוצר ביכולת לגייס את הצוותים הרפואיים הדרושים להתמודד עם עומס זה".
וכך גם יו"ר ארגון מרשם, ד"ר ריי ביטון שאמרה כך:   "הגמול עבור תורנויות השליש מחזק את כוח המשיכה עבור מומחים צעירים לעבוד ברפואה הציבורית, בכך שהוא מהווה רכיב משמעותי מאוד משכרם", כתבה ביטון למלכין. "עם ביטול תורנויות השליש יפחת משמעותית כוח המשיכה של עבודה ברפואה הציבורית, ומומחים צעירים עשויים לעזוב את שורות בתי החולים לטובת הרפואה הפרטית, ההיי-טק והמגזר הפרטי או למדינות אחרות".
 
האוצר מסר בתגובה :  "הסדר תורנות השליש סוכם מראש לתקופה קצובה, כך שיגיע לסיומו ב-31 בדצמבר. הטענה שלפיה סיום הסדר תורנויות שליש יביא להגדלת העומסים אינה נכונה. לפי ההסכם הקיבוצי של הרופאים, רופא מומחה צעיר יבצע לכל היותר חמש תורנויות חצי ו/או שליש בחודש. בשונה מבתורנות חצי, בתורנות שליש על הרופא המומחה אין כל חובה לשהות במחלקה, והוא יכול לבחור לעסוק בפעילות אקדמית. סיום הסדר תורנויות השליש יביא להגברת ניצול תורנויות החצי, בהן הרופאים המומחים נמצאים במחלקות - וכך יועיל בהפחתת העומסים בבתי החולים ובהגדלת זמינות רופאים מומחים למטופלים".

 

לדיווח בדהמרקר

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<