חדשות

עדכון קורונה: על רקע המשך הירידה בנתוני ההדבקה קבינט הקורונה מחליט לצמצם מתווה היציאה ל-6 שלבים, המל''ל ממליץ ללמוד ממדינת ויקטוריה באוסטרליה, וגרמניה ואיטליה הופכות לאדומות

31/10/2020

מאת מערכת אי-מד

על רקע המשך הירידה בנתוני ההדבקה והתחלואה (ב-29/10 כמות של 630 מאומתים חחדשים, 1.8% חיוביים, וירידה ל-429 חולים קשים, והתמתנות משמעותית גם בקצב הנפטרים, כל זאת לעומת המשך עלייה בתחלואה בעולם (שיא יומי של 573 אלף מקרים ב-29/10, ,  מפרסמת הממשלה הודעות עדכון באשר לפתיחת מערכת החינוך ועדכונים בסטטוס מדינות ירוקות:

הודעה משותפת: משרד ראש הממשלה, משרד הבריאות ומשרד החינוך

קבינט הקורונה אישר תיקון לתקנות הסמכויות המיוחדות להתמודדות עם נגיף הקורונה בנושא הגבלת הפעילות של מוסדות המקיימים פעילות חינוך.

קבינט הקורונה החליט כי החל מיום ראשון יפתחו מסגרות החינוך לילדים בכיתות א'-ד' בלבד, למשך 4 ימים לפחות בכל שכבת גיל, וזאת לפי הכללים הבאים לצמצום ההדבקה בנגיף הקורונה.

1. נקבע כי לגבי כיתות א' עד ד׳ כמות התלמידים לא תעלה על 20 תלמידים בכיתה למעט ההחרגות המפורטות להלן -

משרד החינוך יקיים מנגנון החרגה שיאפשר לעד 10% מהכיתות ללמוד בקבוצות של עד 24 תלמידים, תוך מתן עדיפות למוסדות הנמצאים באזורים בעלי שיעור תחלואה נמוך.

2. יעשה מאמץ מרבי לצמצמם ערבוב קבוצות בפעילות הצהרונים. ניתן יהיה לצרף ילדים של עד שלוש קבוצות קבועות מאותה שכבת גיל, ובלבד שהמספר הסופי לא יעלה על 28 ילדים.

3. כל התלמידים ואנשי הצוות יעטו מסכה בכל עת, לרבות בהסעה לפעילות כאמור וממנה, למעט בעת אכילה או בפעילות גופנית.

4. הוחלט כי הפעילות תתקיים כך שכל איש צוות יוכל ללמד שלוש קבוצות לכל היותר, למעט מורים לחינוך גופני ובלבד שבכל עת הוא עוטה מסכה ושומר על מרחק של שני מטרים לפחות בינו לבין התלמידים.

5. הוחלט כי כל התלמידים יעטו מסכות בלימודים, לרבות תלמידי כיתות א' ו-ב', וכי התלמידים יאכלו את ארוחותיהם בשטח פתוח, ואם הדבר לא אפשרי, בישיבה בשולחן נפרד לכל תלמיד בכיתה.

6. בהפעלת אוטובוסים תתבצע הפרדה באמצעות השארת שורת מושבים ריקה בין החלק הקדמי של ההסעה לבין חלקה האחורי.

תוקפן של התקנות הוארכו עד ליום 29.11.20.

בהמשך נמסרה גם הודעת העדכון הבאה:

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס הערב את קבינט הקורונה.

בהמשך להחלטות הקודמות של ועדת השרים לענייני נגיף הקורונה (קבינט הקורונה) במסגרתן אושרו עקרונות המתווה, מדדי הניהוג ומדדי הבקרה לניהולו של המתווה, החליט הקבינט (החלטה עקרונית, נדרשת הצבעה על תקנות שיגובשו ויובאו לאישור הקבינט ע"י משרד הבריאות):

ביום א', 1.11.20 יחל השלב השני בתכנית היציאה הכולל:

כיתות א'-ד' יפתחו לפי מתווה שפורסם מוקדם יותר היום.

כמו כן יתאפשרו טיפולי 1*1 (מספרות, קוסמטיקה וכיוצ"ב), רפואה משלימה, צימרים במשפחות גרעיניות ללא חדרי אוכל משותפים ובריכות, יתאפשרו בתי תפילה עד 10 אנשים במבנה ו20 בחוץ.

תקנות בנושא יובאו לאישור הקבינט מחר - יום שישי ויכנסו לתוקף ביום ראשון בבוקר.

עוד הוחלט:

1. לאמץ את ההמלצה לצמצם את המתווה כך שייפרס על פני 6 שלבים.

2. תכולת השלבים תהיה כמפורט בהצעה המתכללת שהוצגה ע"י המל"ל, למעט בתחום החינוך.

3. לגבי השלבים והתהליך לחידוש הפעלתה של מערכת החינוך (לאחר השלב הקרוב שכבר סוכם), תבוצע עבודת מטה ותוגש המלצה נפרדת ע"י צוות בין-משרדי בהשתתפות משרדי החינוך, הבריאות, האוצר, ההשכלה הגבוהה ומשרד רה"מ.

4. אשר למסחר: פתיחת חנויות רחוב בלבד (מסחר-קמעונאי, לא מרכזי קניות, לא שווקים וכיוצ"ב) תותר החל מיום א', 8.11.20, בתנאים שיוסכמו ע"י משרדי הבריאות והאוצר, לשם הפחתת סיכוני התחלואה והקלה על ניטור באי המקום. זאת, ככל שנתוני התחלואה לא יחרגו מהמדדים שנקבעו לשלב ב' של תכנית היציאה.

5. אם הירידה בתחלואה תגיע קודם לכן, לממוצע שבועי של 500 נדבקים ליום (או למטה מכך) - ניתן יהיה להקדים את הפתיחה.

בתוך כך  כאמור מפרסם משרד הבריאות עדכון באשר למדינות ירוקות:

המדינות הבאות תצאנה מרשימת המדינות הירוקות בתאריך 8.11.2020, לאור רמות התחלואה בהן, ולכן תחשבנה אדומות. הבאים ממדינות אלו, כמו משאר המדינות האדומות, יחויבו ב-14 יום בידוד:

איטליה, גרמניה, לטביה, ליטא, סרביה

 

החל מיום 1.11.2020 תתווספנה המדינה הבאה לרשימת המדינות הירוקות:

וייטנאם

מדינה זו מצטרפת לרשימה שאושרה בעבר:

איסלנד, אסטוניה, איי סיישל, דנמרק, הונג קונג, יוון, ניו זילנד, פינלנד, קנדה, קפריסין, רואנדה, אוסטרליה, אורוגוואי, איחוד האמירויות, טיוואן, נורווגיה, סינגפור, קובה ותאילנד.

 

לאור מגמות התחלואה בעולם הוחלט לקיים את עדכון רשימת המדינות הירוקות הבא בתאריך 9.11.2020.

 

 

כאמור, נכנסים לישראל "ממדינות ירוקות" לא יחויבו לשהות בבידוד.

רשימת "המדינות הירוקות" תעודכן באתר משרד הבריאות:
https://www.gov.il/he/Departments/DynamicCollectors/green-red-countries


יודגש, כל הנוסעים מישראל ואליה, יחויבו למלא הצהרת בריאות מקוונת, טרם כניסתם לטרמינל בישראל או טרם עלייתם לטיסה במדינת המוצא, באתר האינטרנט של משרד הבריאות.

 

על הנוסעים לוודא את דרישות מדינת היעד, לרבות מדיניות הכנסת נוסעים מישראל ודרישת הבדיקות, המשתנות בין מדינה למדינה לאור מגפת הקורונה.

 

הנוסעים מתבקשים לעטות מסכה ולשמור על כללי הריחוק החברתי גם במדינות היעד.

 

למען הסר ספק, נוסעים הנכנסים ממדינות שאינן ירוקות מחויבים לשהות ב-14 ימי בידוד. אין חובת בדיקה לשבים ממדינות ירוקות או שאינן ירוקות.

 

למידע נוסף לגבי תעופה בזמן קורונה:
https://www.gov.il/he/departments/air-travel-covid19-israel

הנחיות ליוצאים ממדינת ישראל:
https://www.gov.il/he/Departments/Guides/flying-to-israel-guidline

הנחיות לנכנסים למדינת ישראל:
https://www.gov.il/he/Departments/Guides/flying-to-israel-guidlines

 

במקביל המרכז לידע ומידע למאבק בנגיף מפרסם מסמך מפורט המנתח את היציאה מהסגר הממושך שהופעל  במדינת ויקטוריה ובעיר מלבורן  באוסטרליה שבו רמת ההדבקה ירדה ל-0 .

המרכז מסכם את הניתוח עם המסקנות הבאות: "להבנתנו, ההגבלות המחמירות והממושכות, מצליחות למגר את הנגיף, בזכות המעקב אחר תוכנית יציאה מדורגת המנוהלת על פי מדדי תחלואה ברורים, תוך הסברת היעד והשלבים. בנוסף, הוקם מערך בדיקות נרחב והופעלה חבילת סיוע כלכלית לעסקים ולתושבים. המסר של הממשלה הוא שמטרתה לייצר חזרה כמעט מלאה לשגרה, כשהתנאי המרכזי לכך הוא חודש ללא מקרים חדשים במדינה. יתר על כן, המעבר בין שלבים נקבע למשך זמן של בין שבועיים לשלושה. "   נראה  שהמל"ל רואה את המודל האוסטרלי כמודל נכון שיש לאמצו גם בישראל.

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<