חדשות

חיסון כנגד קורונה של חברת מודרנה הוביל לתגובה למשך ארבעה חודשים (N Engl J Med)

04/12/2020

 

תגובת נוגדנים לחיסון כנגד נגיף הקורונה של חברת מודרנה, mRNA-1273, נותרה משמעותית כמעט ארבעה חודשים לאחר החיסון, כך עולה מנתוני מחקר בשלב I, שפורסמו בכתב העת New England Journal of Medicine.

 

רמות נוגדנים מנטרלים היו מדידות ב-34 מתנדבים בריאים ביום 119 לאחר קבלת מנת החיסון הראשונה ו-90 ימים לאחר המנה השניה. יתרה מזאת, הממוצעים הגיאומטריים של טיטרי נוגדנים קושרים ומנטרלים עלו על אלו שתועדו ב-41 ביקורות בריאות שהחלימו מנגיף הקורונה.

 

חשוב מכך, מהממצאים החדשים עולה עוד כי לאחר 57 ימים ממתן החיסון, לא תועדו אירועים חריגים חדשים משנית לחיסון.

 

חברת מודרנה עלתה לאחרונה לכותרות בעקבות פרסום תוצאות הביניים של מחקר בשלב III שהדגים יעילות של 94.5% של החיסון כנגד נגיף הקורונה. החברה גם פנתה לקבלת אישור לשיווק דחוף וועדה מטעם מנהל המזון והתרופות האמריקאי צפויה להתכנס בקרוב לדון בנושא.

 

למרות שחוקרים דיווחו כי ההשפעה האימונוגנית קיימת לאורך 57 ימים לאחר מנת החיסון הראשוני, הם מציינים כי במחקר הנוכחי שבחן את התוצאות 119 ימים לאחר מנת החיסון הראשונה, נוגדנים קושרים ומנטרלים נותרו מוגברים בכל המשתתפים לאחר מנת הדחף. ירידות טיטר הנוגדנים היו בולטות יותר בקרב מחוסנים מבוגרים יותר (אלו בגילאי 56-70 שנים ואלו בגילאי 71 שנים ומעלה), בהשוואה לצעירים (גילאי 18-55 שנים).

 

החוקרים ציינו עוד כי החיסון הוביל לתגובת תאי CD4 Type 1 לאחר 43 ימים מקבלת החיסון, כאשר ישנם גם מחקרים הבוחנים את השפעת החיסון על תאי B.

 

N Engl J Med 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<