חדשות

הצעות PMI למלגות לסטודנטים לרפואה שישתתפו בכנסים והדרכות בתחום הפחתת נזקי עישון נדחו ע''י האוניברסיטאות והתאחדויות הסטודנטים (דהמרקר)

03/12/2019

מאת מערכת אי-מד

ע"פ פירסום בדהמרקר, חברת PMI (חברת בת של פיליפ מוריס) הציעה לסטודנטים לרפואה מלגות אטרקטיביות שבמסגרתן ישתתפו הסטודנטים במפגשי הדרכה וכנסים על גישות ושיטות להפחתת נזקי עישון. הצעות אלה לפי הכתבה הועברו הן למס' אוניברסיטאות  והן להתאחדויות סטודנטים, אך נדחו על ידן.

גורמים במערכת הבריאות כולל משרד הבריאות מתחו ביקורת על ניסיונות אלה.

מ-PMI נמסר שכחלק ממאמצי החברה להקנות ידע והבנה בתחום שיטות וטכנולגיות להפחתת נזקי העישון החברה מעודדת שיתופי פעולה עם אוניברסיטאות וסטודנטים לרפואה.

לכתבה בדהמרקר

הערת המערכת: על אף שפיליפ מוריס הצהירה שתוך פחות מ-10 שנים תפסיק בייצור ובשיווק סיגריות בעירות ותעבור לייצר ולשווק רק מוצרים מופחתי סיכון כדוגמת IQOS נראה שגם העבר הלא מחמיא בלשון המעטה של החברה בכל הקשור למחקר על נזקי העישון, וגם העובדה שעדיין עיקר הכנסותיה מגיעות מסיגריות בעירות - גורמים לקהילייה הרפואית לחוש חוסר אמון ודחייה מוחלטת לכל פעילות או יוזמה שייתכן ואם היו מגיעים מגורם אחר היו מתקבלים אחרת... רק השבוע פורסם דו"ח המדדים המצביע על כך ששיעורי העישון בישראל אינם יורדים. במדינות אחרות, כמו אנגליה למשל, שבה מערכת הבריאות מעודדת שימוש בטכנולוגיות מופחתות סיכון לאנשים שאינם מצליחים להיגמל מעישון, יש מגמה ברורה ועקבית של ירידה מרשימה בשיעורי העישון. כך שייתכן שעם כל הקושי האמוציונאלי המובן יש בכל זאת מקום לבחון את הסוגיה של הפחתת נזקי עישון באמצעות טכנולוגיות באופן רציונלי ואובייקטיבי יותר.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<