חדשות

מה שיעור השימוש באמצעים מכניים ותרופתיים של תמיכה המודינמית זמנית בעת הלם קרדיוגני בארה''ב והאם התוצאים מצדיקים טיפולים אלה??/מאת ד''ר יעקב גולדשטיין, האיגוד הקרדיולוגי

17/10/2019

הלם קרדיוגני (ר"ת CS) מלווה אירוע כלילי חד (לרב בעת MI ) סביב  10%-5% וכרוך בתמותה באשפוז עדיין גבוהה, שהתייצבה אמנם סביב 50%- 40% הודות לפתיחה מידית של החסימה (ר"ת 1ry- PCI ), המהווה טיפול יחיד המשפר שרידה, בעת שתמיכה המודינמית זמנית אם בעזרת  התקנים מכניים (ר"ת  MCS או temporary mechanical circulatory support devices) שונים או תרופתית, יעילותם לוטה עדיין בערפל מסוים.

מחקר IABP-SHOCK II  , ערער לגמרי את הקונספט של ה-counter pulsation  – (בעזרת הבלון הוותיני ר"ת IACPB), בהתאם לתוצאותיו ל 30 יום ולשנה, ואך גרם לשלילת התווית שימוש בו בהנחיות האירופיות של CS +STEMI   הנחייה  III-B . הממצא המעודד ב post-hoc analysis ל שש שנים היה ש בשליש השורדים איכות חייכם ודרגה התפקודית היו טובים, ו  90% היו ב NYHA אחד או 2.

האמריקאים זהירים יותר, מסתמכים על מרשם, ומגדירים בהתוויה זאת הנחיה II-b- .

שני מחקרים, עם שימוש IACBP במטופלים אלקטיביים בסיכון מוגבר ל PCI, אמנם לא הדגימו יתרון בטווח הקצר, אך כן רמזו על הפחתת תמותה לטווח הרחוק של 5 שנים.

גם לגבי שימוש ב MCS אחרים כגון ר"ת  extracorporeal membrane oxygenation  ECMO ו-PVAD ר"ת של percutaneous ventricular assist devices  הכוללים Impella ו Tandem Heart עדיין אין תמימות דעים בהעדר מחקרי תוצא חד משמעים.

למעשה אין נתונים ברורים בפרקטיקה היום יומית לגבי השימוש ב MCS עם או ללא תמיכה תרופתית ב vasopressors והתוצאים בהשוואה לטיפול הקונבנציונלי (ללא MCS ), בעת CS (ב 80% הסיבה MI ).

מטרת המחקר:

לבצע אנאליזת עולם-אמיתי, במטרה לספק תובנות של טיפול בן זמננו ב CS ביחס לשימוש ב MCS תרופות תומכות, העלות והתוצאים, בארה"ב.

שיטות:

אוכלוסיית המחקר הופקה מתוך מאגר נתונים לאומי אמריקאי NRD לגבי שנת דיווח 2014 (ר"ת של The Nationwide Readmissions Data), אחד המאגרים הגדולים במדינה המכיל מעל מאה נתונים קליניים ואחרים על כל אשפוז כולל קישור לביקורים של אותו מטופל בין בתי החולים, וסווג אבחנות ופרוצדורות לפי ICD-9 וכולל תחלואה נלווית וסיבוכים. כך נבחרו המטופלים עם אבחנה של CS עם וללא שימוש ב MCS, ומתן vasopressors.

תוצאים עיקריים שנקבעו כללו:

  • תמותה באשפוז מכל סיבה,
  • משך שהיה באשפוז (ר"ת LOS ),
  • סבירות לשימוש בטיפול התערבותי מלעורי (צנתור שמאלי או כלילי, עם או ללא PCI )
  • דימום פוסט פרוצדורלי,
  • סיבוכים וסקולריים,
  • שחרור בית ואשפוז חוזר.

לתוצאות ולמסקנות באתר האיגוד הקרדיולוגי

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<