חדשות

תוצאות מבטיחות לחיסון כנגד COVID-19 בקשישים (New England Journal of Medicine)

01/10/2020

 

חיסון ניסיוני כנגד נגיף הקורונה הוביל ליצירת כמות רבה יותר של נוגדנים כנגד הנגיף בקרב מטופלים מעל גיל 70 שנים, בהשוואה אף לכמות הנוגדנים שנוצרו בעקבות החיסון במבוגרים בגיל העמידה, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine.

 

מדובר במחקר קטן, אשר כלל רק 40 משתתפים, במטרה לבחון את תוצאות חיסון mRNA-1273 המיוצר ע"י חברת מודרנה. במסגרת המחקר לא ניתנו זריקות פלסבו, אלא המשתתפים קיבלו שתי מנות של 25 מיקרוגרם או של 100 מיקרוגרם, אשר ניתנו במרווח של ארבעה שבועות. המינון הגבוה יותר הוביל ליצירת כמות נוגדנים רבה יותר בשתי הקבוצות, אך גם לווה ביותר תופעות לוואי, כול נפיחות וכאבי שרירים, אשר נמשכו מספר ימים בחלק מהמקרים.

 

כארבעה שבועות לאחר זריקות במינון 25 מיקרוגרם, בצעירים תועד ריכוז נוגדנים ממוצע של 323,945, בעוד שבאלו בגילאי 71 שנים ומעלה תועד ריכוז ממוצע של 1,128,391 נוגדנים. לאחר זריקות במינון 100 מיקרוגרם, באלו בגילאי 56-70 שנים תועד ריכוז ממוצע של 1,183,066 נוגדנים, בהשוואה לריכוז ממוצע של 3,638,522 נוגדנים באלו בגילאים מבוגרים יותר.

 

ממצאי המחקר בשלב I להערכת החיסון הראו כי במבוגרים מעל גיל 70 שנים, לאחר קבלת מנת החיסון השניה תועדה יצירת כמות נוגדנים גדולה פי שלוש, בהשוואה לכמות הנוגדנים שתועדו בקרב מבוגרים בגילאי 56-70 שנים שקיבלו שתי מנות חיסון.

 

הממצאים הפתיעו את החוקרים מאחר ובמרבית המקרים, התגובה לחיסון נחלשת עם הגיל. במילים אחרות, תגובות הנוגדנים לרוב פוחתות בקרב מחוסנים בגיל מתקדם וחיסונים הם פחות יעילים בקשישים, אשר לעיתים קרובות הם בדיוק האוכלוסיה הפגיעה ביותר לזיהומים. מפתחי חיסונים לרוב נדרשים ליצור זריקות מיוחדות במינון גבוה, או חיסונים עם תוספת מרכיבים לגירוי מערכת החיסון, במטרה להוביל ליצירת תגובה מגנה טובה יותר.

 

לממצאים אלו עשויות להיות השלכות חשובות בכל הנוגע להגנה שמספק החיסון לקשישים, שכן מדובר באוכלוסיה חשובה מאוד בה נדרשת הגנה מפני הנגיף.

 

New England Journal of Medicine, Sept. 29, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<