חדשות

מספר מחקרים להערכת נוגדי-קרישה בחולים עם COVID-19 הושהו בשל סוגיות בטיחות (לידיעה במדסקייפ)

24/12/2020

 

בהצהרה מטעם ה-US National Heart, Lung, and Blood Institute נמסר כי חלקים משלושה מחקרים להערכת רמות מוגברות של נוגדי-קרישה בחולים מאושפזים עם COVID-19 הושהו בשל חוסר תועלת וסוגיות הנוגעות לבטיחות הטיפול.

 

כל שלושת המחקרים - REMAP-CAP, ACTIV-4 ו-ATTACC – השהו גיוס חולים במצב קריטי עם COVID-19 אשר נדרשו לתמיכת יחידת טיפול נמרץ בהם מינונים תרפואיטי של נוגדי-קרישה לא הפחיתו את הצורך בתמיכה באיברים.

 

על-פי הכתוב בהצהרת המומחים, זיהום בנגיף הקורונה מלווה בתהליך דלקתי משמעותי ויש עדויות פתולוגיות וקליניות לקרישי דם נרחב בחולים עם זיהום זה. המחקרים האמורים נערכו מאחר ורופאים שמו לב כי בחלק גדול מהחולים עם COVID-19, כולל אלו שהלכו לעולמם עקב הזיהום הנגיפי, ניתן היה לזהות קרישי דם בכל הגוף, גם בכלי הדם הקטנים ביותר.

 

שלושת המחקרים הללו, אשר כללו חולים מארבע יבשות, נועדו לבחון את התועלת של מינונים מלאים של נוגדי-קרישה לטיפול במבוגרים שאושפזו עם COVID-19 בדרגה מתונה או קריטית, בהשוואה למינון נמוך יותר המשמש למניעת קרישי דם בחולים מאושפזים.

 

בהצהרה דווח עוד כי לא ניתן לשלול סיכון לנזק בתת-קבוצה זו והמומחים מציינים כי סיכון מוגבר לדימום הינו סיבוך ידוע של טיפול נוגד-קרישה במינון מלא. המחקרים הללו פועלים בדחיפות על-מנת להשלים ניתוחים נוספים של הנתונים, אשר יהיו זמינים מוקדם ככל האפשר.

 

שלושת המחקרים הקליניים פועלים יחדיו להערכת ההשפעות של מינונים תרפואיטי של נוגדי-קרישה, בהשוואה לטיפול במינון מניעתי נמוך יותר בחולים עם COVID-19.

 

בעקבות הדיונים של ועדת המעקב של שלושת המחקרים הללו, כל אתרי המחקר השהו את הגיוס של החולים הקריטיים ביותר שאושפזו עם COVID-19. הגיוס של חולים מאושפזים עם מחלה בדרגה מתונה נמשך בשלב זה.

 

על-פי ההצהרה, אחת השאלות החשובות שעדיין נותרה ללא מענה נוגעת לשאלה אם מתן טיפול במינון מלא, בהשוואה לטיפול במינון נמוך של נוגדי-קרישה מוביל לתוצאות טובות יותר בחולים מאושפזים עם COVID-19 בדרגה פחות חמורה.

 

חולים בהם הייתה התוויה רפואית אחרת למתן מינון מלא של נוגדי-קרישה לא נכללו במחקרים אלו.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<