חדשות

החיסונים של חברת פייזר ומודרנה עשויים להיות פחות יעילים כנגד המוטאציה הדרום-אפריקאית של נגיף הקורונה (New England J Med)

19/02/2021

 

בכתב העת New England Journal of Medicine פורסמו שני מכתבים חדשים, לפיהם חיסוני פייזר ומודרנה כנגד נגיף הקורונה עשויים להיות פחות יעילים כנגד המוטאציה הדרום אפריקאית של הנגיף (וריאנט B1351), אם כי האחרון עשויה להציע הגנה טובה יותר כנגד המוטאציה הבריטית (וריאנט B117).

 

במכתב לעיתון בנושא החיסון של חברת פייזר כנגד נגיף הקורונה דווח כי באמצעות 20 דגימות סרום שנאספו מ-15 משתתפים במחקר להערכת החיסון בשנת 2020, במרווח של 2-4 שבועות לאחר המנה השניה של החיסון, בחנו מדענים את היכולת של הדגימות לנטרל את נגיף הקורונה וכל הוריאנטים של הנגיף, כולל B1351 ו-B117.

 

כל דגימות הסרום הצליחו לנטרל את הנגיפים אך היו חלשים בשני-שליש כנגד חלבון ה-Spike של וריאנט B1351. עם זאת, החוקרים מדווחים כי מאחר והחיסונים הובילו גם לסוגים אחרים של תגובות חיסוניות, דוגמת תגובה של תאי T, הם עשויים להיות יעילים יותר במציאות, בהשוואה לתנאי המעבדה. לאור זאת, לא ברור איזו השפעה תהיה לירידה בפעילות החיסון כנגד המוטאציה הדרום אפריקאית.

 

במכתב השני דיווחו מדענים ממודרנה על הפעילות של סרום מנבדקים שקיבלו את החיסון במחקר בשלב 1 להערכת החיסון כנגד פסוידו-נגיפים אחרים אשר כללו את חלבון Spike של הנגיף המקורי שבודד בווהאן שבסין, כמו גם את חלבוני Spike מוריאנטים דוגמת B1351 ו-B117 ואת הוריאנט שזוהה לראשונה בחורפנים בדנמרק.

 

למרות שהחוקרים מצאו כי למוטאציה הבריטית לא הייתה השפעה משמעותית על היכולת של החיסון להרוג את נגיפי הקורונה בדגימות ממשתתפים שקיבלו את מנת החיסון השניה שבוע מוקדם לכן, הם זיהו ירידה של פי 2.7 בנוגדנים המנטרלים כנגד פאנל חלקי של המוטאציה הדרום-אפריקאית וירידה של פי 6.4 כנגד הפאנל המלא.

 

החוקרים מסבירים כי יש עוד לבחון את ההגנה של החיסון כנגד וריאנטים B1351 וכותבים כי הממצאים מדגישים את חשיבות המשך מעקב וניטור הפעילות הנגיפית והערכת יעילות החיסון כנגד וריאנטים חדשים של הנגיף.

 

New England J Med 2021

 

לידיעה ב-CIDRAP

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<