חדשות

חיסון כנגד קורונה בישראל: החיסון של חברת פייזר מספק הגנה מפני מגוון סיבוכים של הזיהום הנגיפי (N Engl J Med)

23/04/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine מדווחים צוות חוקרים בראשות פרופ' רן בליצר על מחקר המשך להערכת תוצאות החיסון כנגד קורונה של חברת פייזר במניעת סיבוכים של הזיהום הנגיפי. ממצאי המחקר תומכים ביעילות החיסון כנגד מגוון רחב של סיבוכים עקב הזיהום הנגיפי ותומכים בתוצאות שתועדו במחקר המקורי שהוביל לאישור החיסון.

 

עם הרחבת מבצע החיסונים כנגד נגיף הקורונה ברחבי העולם חשוב להשלים הערכה של היעילות של החיסון במניעת סיבוכים שונים. במחקר הנוכחי אספו החוקרים נתונים משירותי בריאות כללית, אשר קיבלו את החיסון של חברת פייזר כנגד נגיף הקורונה בין 20 בדצמבר, 2020, ועד תחילת פברואר, 2021. הם התאימו למחוסנים מטופלים אשר לא חוסנו על-פי המאפיינים הקליניים והדמוגרפיים.

 

התוצאים שנבחנו כללו את שיעור המקרים המאומתים, זיהום תסמיני בנגיף הקורונה, אשפוזים על-רקע זיהום בנגיף הקורונה, תחלואה חמורה ותמותה.

 

כל זרוע מחקר כלל 596,618 משתתפים. יעילות החיסון במניעת סיבוכים של זיהום בנגיף הקורונה נבחנה 14-20 ימים לאחר מנת החיסון הראשונה ושבעה ימים ומעלה לאחר מנת החיסון השנייה.

 

מהנתונים עולה כי לאחר מנת החיסון הראשונה נרשמה הגנה של 46% במניעת זיהום מאומת והגנה של 57% מפני זיהום תסמיני,  כאשר לאחר המנה השנייה מדובר היה בשיעורי הגנה של 92% ו-94%, בהתאמה. מנת חיסון אחת סיפקה הגנה של 74% מפני אשפוזים והגנה של 62% מפני תחלואה חמורה, כאשר שבוע ומעלה לאחר שתי מנות חיסון נרשמה הגנה של 87% ו-92%, בהתאמה.

 

היעילות המשוערת 14-20 ימים לאחר מנת חיסון אחת במניעת תמותה עקב זיהום בנגיף הקורונה עמדה על 72%, כאשר היעילות שבוע ומעלה לאחר שתי מנות חיסון עמדה על 84%.

 

הערכת היעילות במניעת הזיהום ובמניעה מחלה תסמינית תוארה בתתי-אוכלוסיות ספציפיות שונות לפי קבוצות גיל, עם יעילות מעט נמוכה יותר בקרב חולים עם מספר מחלות רקע נלוות.

 

ממצאי המחקר מעידים כי החיסון כנגד נגיף הקורונה של חברת פייזר יעיל במניעת מגוון סיבוכים ותחלואה על-רקע הזיהום הנגיפי.

 

N Engl J Med 2021; 384:1412-1423

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<